Дългогодишният директор на Националния исторически музей, автор на книги и тв водещ почина внезапно на 72-годишна възраст (видео)
Божидар Димитров, дългогодишен директор на Националния исторически музей (НИМ), тв водещ и автор на десетки книги, посветени на българската история, почина на 72-годишна възраст в неделя.
Внезапната кончина на историка съвпаднала с рождения ден на дъщеря му Мария, която трябвало да вземе родителите си, за да празнуват заедно.
Поклонението пред тленните му останки е в музея тази сряда, 4 юли, от 10 до 16 ч. Ден по-късно в черква близките му ще се простят с него в тесен семеен кръг. Те са отказали предложението от Министерството на културата да бъде погребан в Алеята на творците в Централните софийски гробища - неговата воля е да бъде кремиран, а прахът му да бъде разпръснат над Созополския залив, информира в. "24 часа".
"Изказвам съболезнования на близките и семейството на Божидар Димитров. Почивай в мир, приятелю! Поклон", написа във "Фейсбук" премиерът Бойко Борисов в неделя вечерта.
Виж още: Божидар Димитров уточни кое е бутафория
В първия му кабинет (2009-2013) Димитров, бивш член и активист на БСП, бе за кратко министър без портфейл и отговаряше за българите в чужбина, след като беше избран за депутат от ГЕРБ.
Роден на 3 декември 1945 г. в Созопол, той е завършил история и археология в СУ "Климент Охридски".
Виж още: Божидар Димитров: Долу ръцете от Благо Джизъса
За директор на НИМ е назначен през 1994-та, но четири години по-късно договорът му е прекратен от тогавашната синя министърка на културата Емма Москова, след като историкът влиза в конфликт с тогавашния президент Петър Стоянов, който връща черновата на "История славянобългарска" в Зографския манастир.
Три години по-късно след конкурс Димитров отново застава начело на НИМ и заема поста в продължение на близо 20 години. Излезе в пенсия едва миналия септември, а на мястото му, след конкурс, застана археоложката доц. Бони Петрунова.
Виж още: Божидар Димитров: Докато има ракия, България е непобедима
През март той учреди Български надпартиен съюз "Кан Кубрат" като неправителствена организация, чиято декларирана цел е България да стане президентска република. Формацията обаче получи отказ да бъде регистрирана.
Като член на БСП е бил кандидат-депутат на два пъти, през 1997 и 2001 г., както и общински съветник в Столичния общински съвет. Подкрепя Бойко Борисов още от кандидатирането му за кмет на София през 2005 г.
Виж още: Шаманът, който предпочиташе да се нарича историк
"Аз не бях доносник, а разузнавач. Работих за интересите на България", обяснява той агентурното си минало в някогашната Държавна сигурност, описано в мемоарната книга "За кожата на едно ченге".
Освен автор на документални сборници като "Българската християнска цивилизация", "Истинската история на Освобождението (1860-1878)", "12 мита в българската история" и "10 лъжи на македонизма", е водещ и на телевизионните предавания "Памет българска" по БНТ (2002-2012) и "Историята... с Божидар Димитров" по Тв+ (от 2013 г.).
Сред темите, които е коментирал, са бежанската вълна към Европа, анексирането на Крим от Русия и турското робство.
Същевременно беше противоречива личност - още от скандалното си интервю за в. "Нощен труд" през 90-те - и предизвикваше разнопосочни реакции със своите нетактични изявления и пиперлив език, които често му намираха място в "Господари на ефира".
1 Коментар
I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog. Looking for Essential oils near me? The shop features an impressive range of herbs, teas, skincare products, and more! The owner is exceptionally knowledgeable and provided excellent recommendations.