Кубрат Пулев

• Пекин 2022 в цифри и факти
    Emblemata na zimnite olimpiyski igri pekin 2022

Емблемата на зимните олимпийски игри Пекин 2022

След лятото на 2008 г. от 4 до 20 февруари китайската столица отново е домакин на олимпийски игри, този път зимни

Зимните олимпийски игри в Пекин (4-20 февруари) превръщат китайската столица в първия град, който посреща олимпийци в два различни сезона.

Някои от квалификациите стартираха още на 2 февруари, но официалното откриване се състоя на 4-ти, отново на Националния стадион ("Птиче гнездо"), където бяха пищните церемонии за начало и край на лятната олимпиада Пекин 2008, режисирани също от Джан Имоу.

Сега началото съвпадна и с най-важния празник на страната домакин - китайската нова година, т.нар. "пролетен фестивал", започнала на 1 февруари, когато навлязохме в Годината на тигъра.

- Заради пандемията от новия ... прочети още

• Само жени донесоха олимпийски медали за България от Токио 2020
    Zlatnite momicheta sas zlatnite si medali ot tokio 2020

Златните момичета със златните си медали от Токио 2020

Страната ни завърши на 30-о място в класирането, а с титли и златни медали се окичиха петте момичета от ансамбъла по художествена гимнастика, боксьорката Стойка Кръстева и Ивет Горанова в дебюта на каратето (кумите)

Българският ансамбъл по художествена гимнастика постигна "истинско чудо", по собствените им думи, в последния ден от летните олимпийски игри в Токио, като завоюва първото злато в този емблематичен за страната ни спорт.

До този момент България имаше четири олимпийски отличия в художествената гимнастика: три при ансамблите (сребърен от Атланта 1996 и бронзови от Атина 2004 и Рио де Жанейро 2016) и само един при индивидуалните гимнастички - на Адриана Дунавска, вицешампионка от Сеул 1988.

Сега "златните момичета" Симона ... прочети още

• Англия изпусна титлата от Евро 2020 на "Уембли"
    Italiya sreshtu angliya finalat na evro 2020

Италия срещу Англия - финалът на Евро 2020

"Трите лъва" се надяваха отново на победа у дома, 55 години след мондиал 1966, но с 1:1 в редовното време и три реализирани дузпи "скуадра адзура" спечелиха отложеното с година европейско първенство по футбол

Евро 2020 приключи с футболна драма за домакините на финалния мач в Лондон - и втора европейска титла за Италия. Англичаните в лицето на Люк Шоу поведоха в резултата още във втората минута, но след изравнителния гол на Леонардо Бонучи в 67-ата минута така и не успяха да се възползват от уникалния шанс да играят за купата у дома, където уж и стените помагат.

След 120 минути игра се стигна до дузпи и за "скуадра адзура" точни бяха Доменико Берарди, отново Бонучи и Федерико Бернардески. Точни от бялата точка за английския тим бяха само капитанът Хари Кейн и ... прочети още