Всеки пети смята, че жената трябва да се подчинява на мъжа, близо 1/3 са на мнение, че силният пол работи по-професионално, а 50% са убедени, че жените разчитат повече на външността си, сочат данните от проучване на "Галъп интернешънъл"
14% от хората в България твърдят, че са ставали свидетели на дискриминация по полов признак през последната една година, а 12% декларират, че лично са били подлагани на дискриминация. И в двата случая жените са много по-висок дял от мъжете.
На този фон 73% от българите се отнасят благосклонно към идеята за закон, който да гарантира равноправието на половете. Това показват данните на новото изследване на "Галъп интернешънъл" от поредицата социологически проучвания за 70-годишнината на сп. "Жената днес". То е проведено сред 1002 души и е представително за пълнолетното население на страната.
Виж още: Доколко е щастлив сексът на българина?
Около 1/10 от попитаните виждат дискриминация на работното си място. На въпроса за кого е по-лесно да получи по-висока заплата за една и съща работа 50% отговарят "еднакво е за двата пола", 39% казват "за мъжа", а едва 8% - за жената. Останалите се колебаят или се затрудняват да отговорят. Тук също се отчитат разлики в реакциите, като дамите отговарят с по-голяма тревога - 48% от тях смятат, че на противоположния пол му е по-лесно да взема повече пари, а при мъжете пол този дял е само 30%.
Подобни различия личат почти навсякъде в отговорите. Закономерно, жените са тези, които в по-голяма степен биха се радвали на въвеждане на квотен принцип в големи компании или институции. Общо 72% сред българите отговарят положително относно квотите за представителство на двата пола, но при жените този дял е 76%, а при мъжете - 67%.
И мъже, и жени обаче са единодушни пред провокативния въпрос мъж или жена е първата им асоциация, когато става дума за корупция. По 2/3 и при двата пола отговарят, че когато мислят за корумпирани хора, първо се сещат за мъж, а по 1/4 казват: "И двете".
С твърдението, че майките с деца у нас по-трудно си намират работа се съгласяват почти единодушно и мъжете, и жените.
"Мъжкото" предимство продължава е факт, макар че с новите поколения то започва лека-полека да се превъзмогва, анализират още от "Галъп интернешънъл".
Патриархалната традиция продължава да е в сила, но не се наблюдават крайности. Например, все още 19% от българите, близо 1/5, са съгласни с твърдението, че "жената трябва да се подчинява на мъжа", но 78% не го подкрепят. Очаквано, младите са по-малко склонни да се съгласят, за разлика от по-възрастните, които са социализирани в други ценности и разбирания.
Само 5% споделят мнението, че "мъжът може да удари шамар на жената" и това, от една страна, разкрива все по-голямата нетърпимост в обществото ни към домашното насилие, но трябва да се има предвид, че далеч не всички, които го оправдават, си признават.
Всe още част от хората споделят определени стереотипи и за мястото и способностите на жената в трудовия живот. Показателни са резултатите, според които 31% са съгласни, че мъжете са по-добри професионалисти от жените. Близо половината пък споделят мнението, че "мъжът трябва да печели пари, а жената да се грижи за дома и семейството".
Българите изглеждат разделени почти поравно по въпроса дали мъжът трябва да плаща сметките - 46% отговарят "Да", 52% казват "Не", останалите се колебаят. Интересно е да се отбележи, че това твърдение среща повече подкрепа сред самите мъже.
Разделени поравно са мненията и по схващането, че жените у нас разчитат повече на външността си, отколкото на професионализъм - 50% са съгласни с това твърдение, 48% не са, останалите се колебаят. Както може да се очаква, сред самите жени това мнение получава доста по-малка подкрепа.
Обществото като цяло не декларира толерантност към възможността човек да има много сексуални партньори - независимо дали става дума за мъже или за жени. По-либерални в своите разбирания по въпроса са младите и по-образованите.
Виж още: Има ли равенство между половете в секса?
74% от запитаните смятат, че трябва да има повече жени в политиката. Делът на мъжете, които одобряват това, също е сравнително висок - 66%. Очевидно в България има и достатъчно добри примери за участието на жени в политиката, които допълнително вдъхновяват, а това ясно показва, че обществото ни е възприемчиво към идеята за равнопоставеност на половете, коментират от "Галъп" и заключават:
Част от инерцията на миналото остава, но стереотипното мислене постепенно се преодолява. В същото време дяловете на жените, които свидетелстват за случаи на дискриминация, показват, че е налице скрит проблем, чакащ своето решаване.
1 Коментар
По конституция мъжете и жените имат равни права у нас! За какво друго равноправие постоянно крещят жените? Нормално е за не ги искат никъде на работа. Все пак са жени! По-малко умни и много по-слаби физически са. Тяхната природа е да раждат, а не да завиждат на мъжкото превъзходство над тях. Най-голямата грешка на мъжете през 20 век е, че водени от лакомия за натрупване на състояние, разрешиха (дадоха право) на жените да гласуват, като по този начин могат да се назначават жени (майки, сестри, съпруги, дъщери, любовници и др.) на високоотговорни постове. Те пък от женска солидарност назначават отново жени и така порочната практика се утвърждава и узаконява. Тази огромна грешка вече има пагубно действие в целия хр. свят, който с бързи темпове се феминизира. Няма здрави семейства, дори въобще вече няма семейства, при което репродукцията на човешки фактор е отрицателна. За това пък светът ще се пренасели от други народи които имат правилно отношение към женската същност и следват природните закони, които са вечни, за разлика от вечно променящите се граждански. Жената не може да бъде над мъжа защото е физически много по-слаба, а и има доста несъвършенства относно извършване на дейности свързани с характера на професиите, изискващи мултифункционалност на тялото. В това отношение мъжът е много по-съвършен от жената и при феминизиране на дадена професия, той няма да даде максимума от своите способности, а жената ще се напъва да се състезава с него, като въобще не може да му е конкуренция. Така техническият прогрес се забавя и някъде дори спира. Резултатите от всички проучвания за междуполовите отношения са съмнителни, а на много хора им е известно, че който поръчва проучванията, поръчва и крайните резултати днес. Новата псевдо наука джендър-наука обслужва интересите на малка група от хора, която подклажда войната между половете, с цел създаване на хаос и вечно противоборство, осъзнавайки разрушителната сила на феминизма, за прилагане на римското правило "Разделяй и владей"! Жените никога няма да подчинят мъжкия пол, винаги ще е обратното, а с желанието си за това винаги ще предизвикват гняв у мъжете и физическа саморазправа след женско нагло отношение, което се наблюдава в днешно време. Насилието над жените в днешно време е резултат от утопичната идеология за равенство и равнопоставеност м/у половете наречена феминизъм. За да няма насилие над жените, феминизмът трябва да се забрани и да се преследва от закона. Въпросът е, дали е възможно и как да стане това? Жените нямат място в обществено политическия живот и в сферата на мъжките професии. Мястото на жените е у дома в кухнята зад печката. А, за тези жени които не желаят семейства и искат да работят, има много трудоемка и нископлатена работа. Дано истинските мъже осъзнаят грозящата света опасност от феминизма, и с общи усилия сложат жените където им е мястото. В противен случай, ислямът ще властва по целия свят!