През зимата тялото ни има нужда от повече енергия и подкрепа, за да се справя с по-ниските температури и по-малкото слънчева светлина.

Балансираното хранене през този сезон е важно за поддържането на добър имунитет и енергия. Ето няколко съвета как да се храним по-здравословно през зимата:

1. Повече сезонни зеленчуци и плодове

Зимните зеленчуци като зеле, моркови, ряпа, цвекло и тиква са богати на витамини и фибри. Плодовете, които са достъпни през зимата, като ябълки, круши, цитрусови плодове (портокали, мандарини, лимони) също съдържат ценни антиоксиданти и витамин C, който подпомага имунната система.

2. Приоритет на топлите храни

През зимата е добре да се фокусираме върху топли и питателни ястия. Супи, яхнии и задушени зеленчуци затоплят тялото и подпомагат храносмилането. Такива ястия често включват бобови култури, картофи и кореноплодни, които са отличен източник на енергия и фибри.

3. Храни, богати на витамин D

Заради по-малкото слънчева светлина, много хора страдат от липса на витамин D през зимата. Витамин D може да се набави от храни като яйца, гъби, мазна риба (сьомга, скумрия, херинга) и обогатени млечни продукти.

4. Повече протеини

Протеините помагат на тялото да остане сито и подпомагат имунната система. Източници на протеини могат да бъдат месото, рибата, яйцата, млечните продукти, както и растителни източници като леща, боб и киноа.

5. Здравословни мазнини

Здравословните мазнини са изключително важни през зимата, тъй като помагат за поддържане на енергията и за регулиране на температурата на тялото. Маслини, авокадо, ядки, семена и мазни риби са добри източници на омега-3 и омега-6 мастни киселини, които също подпомагат мозъчната функция и намаляват възпалението.

6. Повече течности, включително топли напитки

Хидратацията е важна дори и през зимата, въпреки че може да не се усеща като лятото. Освен вода, може да се приемат топли билкови чайове, бульони и домашни отвари, които хидратират и същевременно затоплят тялото. Пиенето на вода с лимон също е добър начин да се поддържа балансът на витамин C.

7. Избягване на преработени захари

Захарта може да отслаби имунната система, което е нежелателно през зимата. Вместо сладки изделия, може да се заложи на естествени подсладители като мед и да се похапват сушени плодове с мярка.

8. Подправки с противовъзпалителен ефект

Някои подправки като джинджифил, куркума, канела и чесън имат противовъзпалителни свойства и могат да помогнат за укрепване на имунната система. Те също така добавят топлина и аромат към ястията, което ги прави по-вкусни и подходящи за зимата.

Следвайки тези насоки, ще можете да поддържате тялото си в добра форма през зимния сезон и да подпомогнете както физическото, така и психическото си здраве.