Представители на страните от Централна и Югоизточна Европа ще обсъждат в София развитието на газовата инфраструктура в региона, сигурността на доставките на синьо гориво за ЕС и предизвикателствата за България в енергийната сфера

Очаква се в срещата да участват заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шевчович, който отговаря за енергийния съюз, както и комисарят за енергетиката Мигел Канете, информира БНР.

В края на миналата година в Брюксел енергийните министри на държавите от ЕС, засегнати от спирането на проекта "Южен поток", и заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шевчович се договориха за създаването на група на високо равнище 

за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа

Тя ще работи по най-важните проекти за диверсификация на газовите доставки, а първото й заседание е в София. На срещата ще бъдат обсъдени развитието на газовата инфраструктура в региона и сигурността на доставките на синьо гориво за ЕС. 

Очаква се групата да оцени, 

дали и как създаването на газов хъб в България ще помогне за постигането на целите на Европейския енергиен съюз

Премиерът Бойко Борисов вече представи на ЕК идеята, страната ни да бъде газоразпределителен център за държавите от ЕС в региона и за страните от Европейската енергийна общност.

В края на декември стана ясно, че България ще издаде необходимите разрешителни за "Южен поток" и ще продължи подготвителните дейности по реализацията на проекта. Позицията на Борисов е, че газопровод до България трябва да има, дори Русия да държи да изгражда газов център в Турция.

"Нека да го докарат тук потока. Тука ще си направим хъбче и ще си продаваме газ, така както и Турция", 

казва Борисов.

На последната си среща Борисов и Шевчович обсъдиха готовността на Брюксел да направи оценка, как съществуващите механизми за финансова подкрепа могат да помогнат за осигуряването на финансиране за енергийните проекти.

Преди дни заместник-председателят на ЕК по енергийния съюз коментира очакванията си за срещата на групата страни, участнички в спрения "Южен поток". Шевчович смята, че трябва да започнат задълбочени дискусии за промяната на енергийния пейзаж в Югоизточна Европа.

"По отношение на газовия хъб в България знам, че това е приоритетен въпрос за премиера и правителството, но разбира се, ще е много важно, как ще изглежда това предложение, каква точно ще е идеята... 

Защото ЕК подкрепя изграждането на такива газови центрове, ако те са прозрачни, работещи и има гаранции за търговията с втечнен газ

Всичко това трябва да бъде поставено на масата, след което ще е нужно споразумение със страните от региона, че това е пътят, който те избират. Тогава вече можем да потърсим финансиране и експертна подкрепа, казва Шевчович.

"България е готова с параметрите на газовия хъб. С него ще спечелим сигурност на газовите доставки и ще постигнем диверсификация", каза в сутрешния блок на БНТ енергийният министър Теменужка Петкова. 

"Налага се да построим допълнителни газопроводи и да реиновираме по-старите

За всичко това сме направили разчети и днес ще представим сметките пред нашите европейски партньори. Днес на форума ще представим и разгледаме всички мнения. Премиерът Бойко Борисов обсъди темата с Жан-Клод Юнкер, но сме готови да изслушаме всички мнения и предложения. 

Позицията на България остава непроменена по темата "Южен поток"

Ние сме за неговото строителство при спазването на европейските закони и правила", уточни Петкова. 

Проблемите с ЕРП-та са идентични. Нашата проверка установи редица нарушение за двойните фактури. Всички потребители на "Енерго-Про" не получават сметка за ток, нито хартиена, нито електронна. 

Потребителите научават сумата, която трябва да платят, когато отидат на каса. Нашите действия имат превантивен характер, обясни министърът.