Миналият месец беше най-топлият февруари в света в настоящо време, казва службата за климата на ЕС, удължавайки серията месечни рекорди до девет поредни.
|
Морската повърхност на света е най-горещата в историята, докато морският лед в Антарктика отново достигна екстремнo ниски нива.
Температурите все още се повишават от метеорологичното явление Ел Ниньо в Тихия океан, но причиненото от човека изменение на климата е основният двигател на топлината.
"Задържащите топлината парникови газове недвусмислено са главният виновник", подчертава проф. Селесте Сауло, генерален секретар на Световната метеорологична организация.
Концентрациите на въглероден диоксид са на най-високото си ниво от най-малко два милиона години, според климатичния орган на ООН, и отново са се увеличили с почти рекордни нива през последната година.
Тези затоплящи газове помогнаха февруари 2024 г. да стане с около 1,77 °C по-топъл от "прединдустриалните" времена – преди хората да започнат да изгарят големи количества изкопаеми горива – според Службата на ЕС за изменението на климата "Коперник".
Това чупи предишния рекорд от 2016 г. с около 0,12 °C.
Тези температури доведоха до особено тежки горещини в Западна Австралия, Югоизточна Азия, Южна Африка и Южна Америка.
Океаните и морският лед са под напрежение
Последните рекорди не се ограничават само до температурите на въздуха. Безброй климатични показатели са далеч над нивата, наблюдавани в съвременните времена. Един от най-забележителните са температурите на морската повърхност.
Изследователите искат да подчертаят, че мащабът и степента на океанската топлина не е просто следствие от естественото метеорологично явление, известно като Ел Ниньо, което беше обявено през юни 2023 г.
"Температурите на повърхността на океана в екваториалната част на Тихия океан ясно отразяват Ел Ниньо. Но температурите на повърхността на морето в други части на земното кълбо са били постоянно и необичайно високи през последните 10 месеца", обяснява проф. Сауло.
"Това е тревожно и не може да се обясни само с Ел Ниньо."
Затоплянето на океана предизвиква опасения относно масовото избелване на кораловите рифове. То също така повишава глобалното морско ниво и може да помогне за подхранването на урагани с по-висока интензивност.
Необичайно топлите води може също да са били фактор за друг изключителен месец за антарктическия морски лед. Трите най-ниски минимални степени вече са настъпили през последните три години.
Добрата новина: Краят на Ел Ниньо се вижда
Има признаци, че серията глобални температурни рекорди може най-накрая да приключи през идните месеци. Световната метеорологична организация обяви във вторник, че Ел Ниньо за периода 2023-24 г. е едно от петте най-силни подобни явления, но то постепенно отслабва.
Ел Ниньо ще продължи да оказва влияние върху температурите и времето през следващите няколко месеца. „Бихме очаквали [Ел Ниньо] да продължи да поддържа високи температури от 2024 г. поне през първата половина на годината“, каза д-р Колин Морис, старши учен в Метеорологичния център на Обединеното кралство Хадли, пред BBC News.
Въпреки това, преминаването към неутрални условия в Тихия океан е вероятно да се случи между април и юни, според американската научна организация NOAA, а по-нататъшно преминаване към хладната фаза, известна като Ла Ниня, може да се случи между юни и август.
Това вероятно ще постави временно капак на глобалните температури на въздуха, с по-хладна морска повърхност в източната част на Тихия океан, което ще позволи на по-малко топлина да излезе и да затопли въздуха.
Но докато човешката дейност продължава да освобождава огромни количества парникови газове, температурите ще продължат да се повишават в дългосрочен план, което в крайна сметка ще доведе до повече рекорди и екстремно време.
„Ние знаем какво да направим – спрем изгарянето на изкопаеми горива и ги заменим с по-устойчиви, възобновяеми източници на енергия“, казва д-р Фридерике Ото, старши преподавател по климатични науки в Imperial College London. „Докато не направим това, екстремните метеорологични явления, засилени от изменението на климата, ще продължат да унищожават животи и поминък.“
Източник: BBC
1 Коментар
rhcc hvacrhcc hvacrhcc hvacrhcc hvacrhcc hvac