В момента се работи за приемането на закони, които да задължават разработчиците на операционни системи да поставят в кода си механизми, спиращи разпространението на пиратско съдържание

От години творци и изпълнители водят борба срещу торенттракерите и разпространението на пиратско съдържание. Сега може да имат нов ход, с който да направят решителна крачка срещу торентите. 

Според доклад на шведски неправителствени организации се цели разработчиците на операционни системи да бъдат заставени чрез закон да вмъкват в кода си механизми срещу разпространението на пиратско съдържание, съобщава Torrentfreak.com.

Според авторите на идеята, компании като "Майкрософт", "Епъл" и "Гугъл" могат да помогнат съществено в борбата с пиратството, като интегрират технологии за защита от разпространение и възпроизвеждане на пиратско съдържание в своите операционни системи за персонални компютри, смартфони, таблети, геймърски конзоли и други цифрови устройства.

Наличието на подобни механизми в операционните системи ще направи безполезни торентите, той като потребителите ще бъдат възпрепятствани да свалят нелегално съдържание още на ниво операционна система, се посочва в доклада. Блокирането на пиратското съдържание на ниво операционна система може да действа ефективно, ако разработчиците бъдат принудени да направят това от правителствата, т.е. при въвеждане на съответните регулации.

Виж още: Правителството забранява торентите за музика и филми

В доклада се посочва операционната система Windows 10, която според специалистите позволява блокиране на пиратско съдържание с помощта на автоматична проверка на инсталираните приложения на базата на облачни данни – по същия начин антивирусите определят неизвестните заплахи.

За това се говори още от август 2015 г., когато "Майкрософт" добави в споразумението с потребителите условие, че компанията може да инсталира обновления, целта на които е да възпрепятстват възможността за участие в пиратски игри.

"Майкрософт" опроверга подобни предположения, като поясни, че промените в споразумението имат съвършено друг характер. Нито един потребител досега не се е натъкнал на коментираната способност на нейната нова операционна система да блокира пиратски софтуер.

Виж още: Легалните онлайн услуги убивали торентите

Авторите на доклада признават, че Швеция няма достатъчно влияние на световния пазар за софтуер, за да наложи подобна инициатива. Въпреки това повдигнатият въпрос може да доведе до последващи действия, например да заинтересува органите на ниво ЕС, притежателите на авторски права и международни организации, които се занимават с въпросите на пиратството.

Източник: Torrentfreak.com