"Гагарин. Первый в Космосе", "Първият човек", "Время первых", "Салют 7", "Аполо 13", "Главный" и "Скрити числа" са сред образците на руското и американското кино по действителни сюжети от усвояването на Космоса
Филмите за космически мисии в Слънчевата система заемат важна ниша в научнофантастичния жанр, от "Пътешествие до Луната" на Жорж Мелиес, "2001-ва: Космическа одисея" на Стенли Кубрик и "Соларис" на Андрей Тарковски през "Смъртоносно влияние" на Мими Ледър и "Армагедон" на Майкъл Бей, "Проектът "Съншайн" на Дани Бойл и "Луна" на Дънкан Джоунс, "Интерстелар" на Кристофър Нолан и "Гравитация" на Алфонсо Куарон...
Някои игрални филми в тази ниша обаче не принадлежат към фантастиката и пресъздават действителни обстоятелства при усвояването на Космоса, разработването на технологията, трудния път и жертвите на пионерите, конкуренцията и сътрудничеството между Изтока и Запада през Студената война...
Актуалният в кината "Първият човек" на Деймиън Шазел, режисьор на номинирани за "Оскар" филми като La La Land и "Камшичен удар", е посветен на Нийл Армстронг (1930-2012). Като командир на мисията "Аполо 11" през лятото на 1969 г. американският астронавт става първият човек, стъпил на Луната.
Тогава тази "малка крачка за един човек, която е огромен скок за човечеството" се предава пряко по телевизията и над половин милиард души по целия свят гледат първите кадри от естествения спътник на Земята.
Сценарият на "Първият човек" е от Джош Сингър, носител на "Оскар" за "Спотлайт", но се базира на официалната биография от Джеймс Р. Хансен First Man: The Life of Neil A. Armstrong, излязла през 2005 г.
В ролята на Нийл Армстронг е двукратно номинираният за "Оскар" Райън Гослинг, екранната му съпруга е звездата от сериала The Crown Клеър Фой, а негови колеги от НАСА играят Джейсън Кларк ("Терминатор: Генисис"), Пабло Шрайбър, Кристофър Абът, Патрик Фюджит, Ший Уигъм, Кори Майкъл Смит, Кайл Чандлър, Лукас Хаас, Киърън Хайндс... Сред изпълнителните продуценти пък е самият Стивън Спилбърг.
Действието започва в началото на 60-те, когато семейството на летеца изпитател Армстронг, ветеран от Корейската война, губи двегодишната си дъщеричка, починала от рак. След това той се преквалифицира в астронавт и впряга авиоинженерните си познания в подготовката на пилотираните мисии до Луната.
Самото кацане и двучасовият му престой на лунната повърхност заедно с Бъз Олдрин (Кори Стол, сериала "Заразата") обаче са маркирани едва в последните минути. Междувременно в САЩ филмът беше разкритикуван като антипатриотичен, защото не показал как астронавтите забиват американския флаг върху лунната повърхност.
Целта ми беше да споделя с публиката по-неизвестните моменти от първата мисия до Луната, оправда се режисьорът. Въпреки близо 60-милионния бюджет, възторжените отзиви от критиката и очакванията "Първият човек" е сред основните заглавия в сезона на наградите приходите от първия му уикенд по кината зад Океана бяха скромни - едва 16 млн. долара.
Руският "Гагарин. Первый в Космосе" (2013) също документира не само подготовката за полета на първия човек в Космоса на 12 април 1961 г., но и борбата между отделните кандидати от отряда на космонавтите, конкуренцията между различните технологии в ракетостроението, надпреварата на свръхдържавите СССР и САЩ.
Режисьор е Павел Пархоменко, практически дебютант, но дългогодишен съратник на покойния Алексей Балабанов. В главната роля е актьорът Ярослав Жалнин (сериала "Метод Лавровой"), 27-годишен - на колкото е бил по онова време и самият Гагарин.
Времетраенето на филма е 108 минути, колкото продължил и полетът на Юрий Гагарин. Това е първата екранна биография, получила благословията на неговото семейство, но историческото му постижение и последвалата огромна популярност са документирани подробно от кинохрониката още в онези години.
Както е показано и в "Първият човек", американците решават да тръгнат към Луната, след като са изпреварени от СССР във всяко друго отношение, вкл. излизането на човек в открития Космос.
В руския филм от 2017 г. "Времето на първите" актьорите Евгений Миронов и Константин Хабенски се превъплъщават в космонавтите Алексей Леонов и Павел Беляев, които осъществяват успешно мисията на "Възход 2" през март 1965, като преодоляват множество изпитания...
За начало - две седмици преди старта се взривява тестовият кораб, но руснаците решават да продължат по план, тъй като залогът е огромен и лидерството в никакъв случай не трябва да бъде отстъпено на американците.
Оказва се, че след десетина минути в открития Космос скафандърът на Леонов се е разширил и той едва успява да се прибере в кораба, влизайки в люка с главата напред, противно на инструкциите. При приземяването пък отказва автоматичната система за ориентация - и космонавтите се озовава в гъстите планински гори на Урал, където са принудени да оцеляват сред преспи сняг и минусови температури...
Екипът на "Время первых", начело с продуцента Тимур Бекмамбетов, има привилегията консултант на филма да е самият Алексей Леонов, който днес е на 84. В хода на снимките обаче режисьорът Юрий Биков е заменен с Дмитрий Кисельов (комедията "Елхички 2") и резултатът е по-голям патриотичен уклон плюс художествени измислици, които придават още повече драматизъм...
Водеща фигура в космическата програма на СССР е инженер-конструкторът Сергей Корольов (1907-1966), основоположник на космонавтиката. Ненавременната му смърт при сърдечна операция обаче слага край на плановете за съветски полети до Луната и Марс.
Освен като поддържащ персонаж във филмите за космонавти, той е главен герой и на множество документални ленти, а режисьорът Юрий Кара му посвещава цели два игрални филма: "Корольов" (2007), за периода му като репресиран от сталинисткия режим в края на 30-те години, когато е изпратен в лагер за няколко години, и "Главный" (2015).
Освен технологичните предизвикателства пред усвояването на Космоса, с ключови моменти като първия изкуствен спътник, извеждането на кучето Лайка, полета на Гагарин и космическата разходка на Леонов, "Главният" показва и битките с партийното ръководство на тоталитарната държава, които Корольов трябва да води, докато е съпътстван от недоверието на собствените си колеги...
Друг ключов момент за съветската космонавтика, екранизиран наскоро, настъпва в средата на 80-те, когато орбиталната станция "Салют 7" остава необитаема в продължение на няколко месеца. След като възниква опасност от падането й на Земята, с космическия кораб "Союз Т-13" са изпратени опитните Владимир Джанибеков и Виктор Савиних, чиято мисия е да рестартират станцията, като извършат и нужните ремонти.
Двамата се справят успешно с предизвикателствата, като прекарват на "Салют 7" съответно 112 и 168 дни, а през 1988 г. Савиних лети отново с втория български космонавт Александър Александров...
Филмът "Салют 7" на реж. Клим Шипенко беше номиниран сред най-добрите руски ленти от миналата година и удостоен с наградата "Златен орел". Ролите на двамата космонавти, но със сменени имена, изпълняват Владимир Вдовиченков ("Висоцки. Благодаря, че съм жив") и Павел Деревянко (сериала "Великата").
Междувременно американците подготвят нов филм за трагичната мисия на совалката "Чалънджър", която се взриви 73 секунди след излитането си на 28 януари 1986 г., предавано на живо по телевизията. Загиват всички седем астронавти на борда, сред тях и учителката Криста Макколиф, за чиято роля е ангажирана Мишел Уилямс.
На провалена космическа мисия, но с хепиенд, е посветена и най-мащабната холивудска продукция по действителен случай - "Аполо 13" (1995) на Рон Хауърд. Звездата на филма е Том Ханкс, спечелил "Оскар" в две последователни години с "Филаделфия" (1993) и "Форест Гъмп" (1994).
Партнират му Кевин Бейкън и Бил Пакстън, в актьорския състав са още Гари Сайниз и Ед Харис, а сред епизодичните персонажи - самите Нийл Армстронг и Бъз Олдрин.
През април 1970 г. тримата астронавти на борда - Джеймс Ловел, Джон Суигърт и Фред Хейз - не успяват да кацнат на Луната, но по маршрута си обратно я заобикалят, поставяйки рекорд - отдалечават се от Земята на рекордните 400 171 км.
Филмът е екранизация по биографичната книга на Ловел (Том Ханкс) Lost Moon: The Perilous Voyage of Apollo 13, номиниран е за девет награди "Оскар" и печели две статуетки: за монтаж и звук.
Hidden Figures (Скрити числа) от 2016 г. също ангажира звезди, за да покаже на голям екран неразказаната история на три чернокожи математички от американската космическа агенция НАСА: Мери Джаксън (певицата Джанел Моне), Катрин Джонсън (Таражи Хенсън, сериала "Империя") и Дороти Вон (Октавия Спенсър, носителка на "Оскар" за "Южнячки").
През 1962 г., когато в САЩ все още процъфтява расовата дискриминация, техните изчисления за траекторията на полетите осигуряват първия голям успех на страната в космическата надпревара - мисията на астронавта Джон Глен (Глен Пауъл, сериала "Кралици на ужаса"). В рамките на програмата "Меркурий" бъдещият сенатор обикаля три пъти земното кълбо, като става третият американец - и едва петият човек - в Космоса.
В актьорския състав са още имена като Кевин Костнър, Кирстен Дънст, Махершала Али и Джим Парсънс (сериала "Теория за Големия взрив"), а Фарел Уилямс, който е сред продуцентите на филма, пише песни за саундтрака.
Режисьор е Теодор Мелфи ("Св. Винсънт"), а сценарият му, в съавторство с Алисън Шрьодер, стъпва на едноименната документална книга от Марго Лий Шетърли Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Who Helped Win the Space Race.
"Скрити числа" е номиниран за три "Оскара": филм на годината, адаптиран сценарий и поддържаща актриса - Октавия Спенсър) и печели наградата на актьорската гилдия в САЩ за най-добър актьорски ансамбъл в игрален филм.
1 Коментар
Точно във "Время первьix" има толкова малко измислица...
Дори са пренебрегнали пирносът на капитан Белеяв при приземяването на капсулата с ръчно управление.
Разкошен филм.