Събитието цели да обърне внимание на нарушаването на свободата на словото в онлайн пространството
Днес отбелязваме Световния ден срещу цензурата в интернет.
Идеята на събитието е да покаже, че всяка цензура в свободното виртуално пространство е неприемлива и всеки има право на свободата да чете и публикува, това, което желае. Една от основните целия на Световния ден срещу цензурата в интернет е да обърне внимание на нарушаването на свободата в мрежата.
Денят се отбелязва от 2008 г. насам, по предложение на неправителствените организации "Репортери без граници" и "Амнести интърнешънъл". От двете организации поддържат списък с "враговете на интернет", в който се включват страни със силна цензура.
Виж още: Русия заплаши да спре "Туитър"
Редица държави налагат сериозна цензура върху онлайн пространството, като сред офанзивата срещу свободата не интернет се включват методи като преследване журналисти и блогъри, опит за контрол или забрана върху социалните мрежи, както и манипулации на общественото мнение чрез онлайн тролове.
След разкритията на Едуард Сноудън, миналата година в списъка попаднаха и американската Агенция за национална сигурност и британската разузнавателна служба GCHQ.
Виж още: Турските жени се усмихнаха напук на "моралния" Арънч
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook