Можете ли без новите технологии?
Ставаме все по-зависими и по-зависими от мобилните си устройства. Ако преди 10 години мобилният телефон беше разпространен, но не с такава масовост и можехме спокойно да излезем, без да си вземем машината със себе си.
Днес обаче самата идея да сме цял ден без телефон, или ще ни изглежда безкрайно освобождаваща, или ще изпаднем в лека паника само при мисълта за това.
В речника вече можем да открием дори и дума, описваща страха от това да останем без мобилен телефон в себе си - номофобия. Всичко това говори малко или много за пристрастяване. Но как да разберем дали сме прекрачили границата?
Ето 12 признака, че се пристрастявате към смартфона си:
- Непрекъснато преглеждате телефона си без причина.
- Чувствате се тревожни и отпаднали, когато телефонът не е с вас.
- Изпитвате ужас, че батерията може да падне, и изпадате в паника, ако няма мрежа. Същото се случва, ако сте си изчерпали кредита и има опасност да ви спрат услугата.
- Имате чувството, че без телефона роднините и приятелите ви няма да могат да ви открият, че връзката с най-близкото ви обкръжение е прекъсната.
Виж още: Ставаме все по-зависими от смартфоните си
- Избягвате живи социални контакти, за да се посветите на телефона си.
- Ставате посред нощ, за да ровите в смартфона.
- Ровите и когато се храните, макар на масата да има други хора. Освен че е сигурен признак за зависимост, това е и знак за неуважение, който със сигурност ще раздразни останалите присъстващи.
- Започвате да си проверявате имейлите, щом спрете на червен светофар. Освен идиотско това е и опасно.
- Отнасяте се към смартфона като към дете, когато го изпуснете. Гледате жално при мисълта, че може да се е наранил.
Виж още: Луксозни хотели, които лекуват зависимост от интернет
- Учебните и работните ви постижения намаляват заради честото и продължително използване на талефона.
- Лесно се разсейвате от имейли и интересни приложения.
- Чувствате се като в безтегловност, защото не знаете какво друго да правите.
Източник: Profit.bg
1 Коментар
Та както вече написах, и незнайно защо всичко се изтри...
Леко неправилно формулиране на проблема. Телефона не е виновен за пристрастяването. Аз също си нося телефона навсякъде и не бих искал да го оставям вкъщи, защото мога да вляза в интернет за да намеря информация, записките ми за деня са там, парите ми са там, мога да си следя уредите в къщи, мога да си гледам камерите, мога да правя снимки и видеоклипове без да нося фотоапарат (най-накрая), мога да си управлявам уредите в къщи ако се наложи... Да аз мога и без всичко това, но защо да го правя?
За мен телефона е един лаптоп , който аз нося със себе си. Защото това е улеснение. Защото по-бързата реакция ми спестява време , нерви и пари.
А за всички ,които ползват телефона си за глупости, то те ползват и домашния си компютър за същите глупости. Телефона не е причина за техните навици, той е удобен начин да си ги носят навсякъде със себе си, а не да се ограничават да ги вършат само като са си в къщи.
Така че нека не набедяваме телефоните- те не са виновни за хорските мании. хората сами са си виновни за тях. Телефона е просто един индикатор , чрез който можем да видим кой може да действа разумно и кой се оставя да бъде въвлечен във всяка една манипулация.