Какво означава тази телепортация за практиката и развитието на науката

Телепортацията е сред темите, които по-скоро сме склонни да заложим в научната фантастика, отколкото в сериозната наука. И все пак има учени, които изследват темата. А сега дори сме свидетели на първият голям пробив.

Китайски учени обявиха, че са осъществили успешна телепортация. Те са изпратили фотон от база в пустинята Гоби (Северен Китай) до сателит в земната орбита. Фотонът е телепортиран на 500 км от земната повърхност. Това е станало чрез т.нар. квантово заплитане - процес, в който две частици реагират по идентичен начин без помежду им да има физическа връзка, съобщава "Дейли телеграф".

Фотоните са елементарни частици, преносители на квантенергия на електромагнитното излъчване. Отличават се от другите елементарни частици по това, че имат нулева маса, когато са в покой. Затова във вакуум се движат със скоростта на светлината.

Учени приветстваха успеха на експеримента, като посочиха, че той е важна стъпка в посока изобретяването на недостъпен за хакери квантов интернет. 

"Телепортацията в космоса може да се реализира и се очаква да играе ключова роля в бъдещия разпространяван по квантов път интернет", пишат авторите, ръководени от професор Чао-Ян Лу от Университета за наука и технологии на Китай.

Пред Би Би Си професорът на експериментална физика от Оксфорд Иън Уолмсли също признава, че става въпрос за научен удар, който би позволил по-висока защита на информацията при комуникация.

Ако технологията бъде развита, На практика това може да се използва за разпространение на информация от компютър до компютър, което да се предава по много по-защитен начин, без нежелана от потребителя външна намеса.

Източник: Би Би Си