Какво не знаем за най-древното чувство в душата на човек

Стара мъдрост е, че няма по-древно чувство от страха и че нищо не е по-страшно от самия страх. Но какво точно представлява това чувство? Заплаха за собствената сигурност, комфорт и реноме? Или нещо повече? 

Има много неща, които не знаем за страха, който ни пази и ни пречи същевременно. Човешкият мозък има специализирани центрове, гени, неврони, които предизвикват тревожност, която пък е свързана с прилив на адреналин в организма. И всичко това с едничката цел да бъде стимулирано чувството ви за самосъхранение.

Listversе.com подбира 7 любопитни факта за страха, които вероятно не знаете: 

1. Страхът е кодиран в невроните ни

По време на силна уплаха много от хората имат сходни симптоми, които сигнализират за техния страх - неподвижност, учестено дишане, засилен сърдечен ритъм и др. Всички те се дължат на един мистериозен орган, намиращ се в мозъка, който е с размерите на орех и се нарича амигдала. Учени доказват, че определена група неврони вътре в амигдалата са програмирани да запаметяват спомените за страшни преживявания и да алармират на организма при появата на сходни сигнали за опасност в бъдещето. Освен това този орган потиска всички останали дейности на мозъка по време на опасност, за да се фокусира той върху намиране на решение за справяне с потенциалната опасност.

Виж още: Седемте най-страшни момента от филмите на ужасите

2. Имаме и резервен център на страха в мозъка си

Тъй като това чувство е ключово за оцеляването на човека, природата се е погрижила да има резервен план, ако нещо се случи с амилагдата, а именно, създала е резервен център за страх в мозъка. Учените откриват, че когато има проблем с функциите на основния страхов център, дейността му се поемат от т.нар. "ядрени легла". Лошото е, че ако по някаква причина и двата центъра се активират, това може да доведе човек до истински пристъп на паника и неоснователни паранои.

3. Страховете се предават по наследство

Изследователи обучават лабораторни мишки да асоциират аромата на черешов цвят с токов удар. Впоследствие този страх се предава и на поколението на въпросните мишки. Малките мишлета никога не били преживявали токов удар, но изпитвали страх, когато усетели аромат на череши. Учените обясняват това с епигенетиката, която променя генетичния код, активира и деактивира някои гени, в зависимост от влиянието на околната среда или опита на индивида.

4. Любовта гони страховете

В мозъка на човек се произвежда един хормон, наречен окситоцин. Той е много присъщ за нежната половина на човечеството, тъй като именно това е хормонът, който кара майките да се жертват за децата си, без да се замислят и за миг за собствения си живот. Той е отговорен и за притъпяването на чувството на паника и стрес по време на раждане, което доказва, че любовта е по-силна от страха.

Виж още: 7 стряскащи, съвсем реални истории

5. Страхът изкривява възприятията ни за реалността

Изследване доказва, че чувството на уплаха може да изкриви реалните размери на опасността, пред която сме изправени. Шокът може да ни накара да си мислим, че нещата са по-зле, отколкото са в действителност. Така например, хора, които се страхуват от насекоми, са склонни да виждат животните по-големи, отколкото са наистина. Други, които се плашат от високо, не могат да преценяват реалната височина, на която се намират и т.н. Страхът изкривява зрителните, слуховите, пространствените и други човешки възприятия. Много хора имат усещането, че времето се забавя в стресови ситуации. В този случай това е деформация на паметта, защото амигдалата пази спомените за предишни подобни преживявания и при повторение наслагва всички тези спомени, които създават илюзия за по-голяма продължителност на случващото си.

6. Сънят може да "излекува" страха

Науката все още няма обяснения за това, но по някаква причина сънят намалява чувството на тревожност. Учени провеждат изследвания, в които показват две страшни лица на две групи хора. След това едната група преспива няколко часа, а другата не. При повторните тестове със страховитите изображения, в мозъка на хората, които са спали, се отчитат сигнали за уплаха само при вида на едно от двете изображение, което означава, че страхът не е изчезнал напълно, но е намалял наполовина. При втората група няма промяна в реакциите, въпреки че е минало известно време.

Виж още: 15 страшни истории, описани в 2 изречения

7. Самият страх може да убива (буквално)

Изразът "умрях от страх" може да придобие съвсем буквално значение понякога и човек наистина да се уплаши до смърт. Ако мозъкът усети заплаха, която е свързана с физическото оцеляване на индивида, неговата ответна реакция е да подготви тялото за физическа отбрана. Това от своя страна изисква по-ускорена работа на сърцето, което може да предизвика състояния като понижаване на кръвното налягане, загуба на съзнание и в крайна сметка дори до смърт.

Източник: Listversе.com