От печат излезе първата къща по технология на мобилен 3D печат. Стойността на изграждането на отпечатаната къща е около 19 000 лв.
В град Ступино, Московска област, е завършен уникален съвместен проект на няколко строителни фирми.
Това е първата отпечатана къща с технология на мобилен 3D печат. Стойността на изграждането на отпечатаната къща е около 19 хил. лв.
Експериментът е започнал през декември на територията на Ступинския завод за газобетон.
Отпечатването на носещите и преградните стени, както и на ограждащата конструкция на площ 38 кв. метра, е продължило по-малко от ден: чистото машинно време за печат е 24 часа.
След като изграждането на стенните конструкции е завършило, принтиращото устройство е отстранено от сградата с кран.
Дизайнът на едноетажната жилищна сграда е необичаен. Къщата е почти кръгла и това не е случайно, тъй като една от основните строителни цели е да демонстрира гъвкавите възможности за оборудване и разнообразието от форми
Къщата може да бъде във всякаква форма, включително и познатата ни правоъгълна форма, но технологията няма ограничения по отношение дизайна на сградата, освен съществуващите закони на физиката, а това означава, че е време да говорим за фантастичен потенциал на новите архитектурни решения.
Къщата е построена в най-студеното време на годината. Зимата затруднява участниците в проекта, тъй като използването на бетоновата смес е възможно само при температура от 5 градуса над нулата, въпреки че оборудването е в състояние да работи при температури до -35 градуса. Проблемът е бил решен чрез монтирането на покрита тента, където се поддържала необходимата температура.
Строителите обаче споделят, че много скоро с използването на нови материали, например геобетон, могат да бъдат отпечатвани домове по всяко време на годината.
В основата на технологията за 3D печат Apis Cor e уникална техника, която и до днес няма аналози в света: мобилен строителен 3D принтер и автоматична система за смесване и подаване на смеси.
Принтерът има малък размер, лесен е за транспортиране и не изисква дълга подготовка преди строителството, тъй като има вградена система за автоматично подравняване на терена.
Процесът на печат е автоматизиран и почти елиминира риска от човешка грешка.
Покривът на къщата в Ступино е в съответствие с архитектурния проект - плосък е и е в състояние да издържи високо натоварване от сняг, а по срок на експлоатация и цена е сравним с обичайните скатни покриви за страната.
Разходите за отопление са значително по-малко в сравнение с конвенционалните нагреватели.
Строителната технология на 3D печат също не изисква крепежни елементи и позволяват да се запълнят всички празнини в пространството между носещата стена и външната бетонна структура и да се избегне образуването на термомостове.
Така, за да се създаде комфортен микроклимат у дома, ще е достатъчен тънък слой, който може значително да улесни дизайна. В бъдеще, с подобряване на оборудването, изолационната конструкция може да се извършва паралелно с печата, което значително ще намали времето за строителство.
Къщата е с енергоспестяващи прозорци.
Източник: izolacii.eu
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook