Притежателите на IT диплома от един университет печелят добре, докато възпитаниците на друг ВУЗ масово работят като магазинери. Най-голям недостиг на кадри се очакват в химическите и физическите науки, религия и теология, материали и материалознание
3500 лева е най-високата заплата за висшист, завършил университет у нас, показва рейтинговата система на висшите училища за 2017 г., представена от Министерството на образованието и науката (МОН). За първи път безработицата сред завършилите ВУЗ пада под 3% (2,91%) при 3,38% миналата година и над 4% през 2013-а.
Безработица над 4% е регистрирана единствено в три професионални направления: Религия и теология, Социални дейности и Материали и материалознание - при 10 миналата година.
Реализация е гарантирана за завършилите медицина, фармация, стоматология и военно дело,
без значение къде. Там безработицата е под 1%, а приложението на придобитото висше образование - над 90%.
В челната петица по заплати пък попадат най-вече специалности, свързани с информационните технологии. Най-високото възнаграждение е за завършилите информатика и компютърни науки във Софийския университет "Св. Климент Охридски". Втората позиция е за студентите по администрация и управление в Американския университет в Благоевград.
Сред останалите професионални направления с най-високи средни доходи са: Математика; Комуникационна и компютърна техника; Обществено здраве; Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми; Металургия; Военно дело; Фармация; Медицина и Електротехника, електроника и автоматика.
Завършването на информатика обаче не гарантира намиране на работа по специалността,
нито висока заплата - оказва се, че има значение къде си учил информатика, предупреждава Би Ти Ви. Ако завършилите Софийския университет могат да се похвалят с висока заплата, за същата специалност в Шумен взимат четири пъти по-малко - 900 лв.
Над 2/3 от завършилите информатика в Алма матер се реализират по специалността си, докато сред завършилите Шуменския университет най-честата работа е продавач. Самите студенти от североизточния град са на мнение, че намирането на подходящо работно място е възможно, но
изисква хъс, какъвто много от приетите да учат нямат
За пет години броят на студентите у нас намалява с 10%. Най-голям е спадът в икономическите направления: Икономика и Администрация и управление. В същото време се наблюдава съществено увеличение в числеността на студентите, които се обучават в професионалните направления Медицина и Здравни грижи.
"Приемът в последните четири години е намален от 65 хил. на 51 хил. свободни места, като приетите студенти за тази година са 51 хил. От тях 38 хил. се обучават за бакалаври. 79% от всички приети са в редовна форма", обобщи просветният министър Красимир Вълчев.
Най-висока е безработицата за завършилите туризъм - 19,29%
Догодина държавата ще спре да плаща за 15 специалности основно в този сектор. Висшите училища, в които не бъде утвърден държавен план-прием, ще могат да обучават студенти платено, уточни министър Вълчев.
Делът на завършилите, които не се осигуряват в страната, спада до 21,5% - от над 23% миналата година и близо 25% през 2015-а. В същото време процентът на наетите висшисти, които през първите пет години след завършването си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до 48,56% - от 47,34% преди година.
Средният осигурителен доход на завършилите също нараства, достигайки до 1075 лв. при 1020 лв. за миналата година и нива под 900 лева през 2013 г.
Най-висок успех от дипломата за завършено средно образование
имат приетите студенти в първи курс в направленията Медицина (5,57), Фармация (5,51) и Стоматология (5,46). С най-нисък успех от средното училище са първокурсниците в направленията Животновъдство (4,29), Материали и материалознание (4,40) и Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми (4,40).
Софийският университет, Медицинският университет в София и Химикотехнологичният и металургичен университет са трите висши училища в България с най-висок индекс на цитируемост на научните публикации.
По думите на министъра предстои промяна и на постановлението на Министерския съвет, с което се регулира приемът във висшите училища. В приоритетните направления с най-голям очакван недостиг на кадри за пазара на труда ще бъдат включени химическите, физическите науки, химични технологии, религия и теология и материали и материалознание.
В момента за такива направления в постановлението са посочени математика, информатика и компютърни науки и комуникационна и компютърна техника.
Източник: Би Ти Ви, МОН
1 Коментар
I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog. Looking for Essential oils near me? The shop features an impressive range of herbs, teas, skincare products, and more! The owner is exceptionally knowledgeable and provided excellent recommendations.