Предложението за увеличаване на годишната отпуска на 25 работни дни не бе прието от парламента

Възможността да почиваме 25 вместо 20 дни годишно отпадна, след като днес парламентът отхвърли идеята за повишаване на платеният годишен отпуск с 5 работни дни.

Законопроектът, внесен от изключения от БСП Георги Кадиев, беше отхвърлен с 16 гласа "за", 66 "против" и 66 "въздържал се".

В аргументацията за законопроекта Кадиев е посочил намаляване на стрес, превенция на заболявания, предизвикани от напрежението на работното място, както и повишено качество на живот. "Дания, Финландия, Швеция, Франция, Австрия, Люксембург вече го правят", уточнява той и допълва, че в Русия и Великобритания платеният отпуск е 28 дни, пише OFFnews.

"Това е категорично лява мярка. Искам от вас да заемете позиция, защото народът го изисква от нас. Аз може и да не съм прав, но може и да съм", обяви Кадиев по време на дебатите днес.

Виж още: Вторият най-богат на планетата иска тридневна работна седмица​

Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт се изказа срещу идеята, като заяви, че според него предложението не просто е популистко, но и е опасно за българската икономика.

"5 работни дни увеличаване на отпуската са 1/4 от работния месец, тоест ако приемем, че средната работна заплата е 700 лева, аз ще ги намаля на 600 лева, това значи, че тези 5 работни дни са 150 лева, които всеки работодател трябва да изкара от джоба си. Това са 4 млрд. и 700 млн. за цялата страна, без значение малък, среден или голям бизнес. Тоест това значи съкращаване на 150 хил. работни места", пресметна той.

Независимият Велизар Енчев подкрепи идеята на Кадиев, като обяви, че преди няколко години Международната организация на труда са лансирали идеята работната седмица да се намали от 5 на 4 дни. "Анализите сочат, че при 5 работни дни много от хората стоят в своите офиси и нерядко имитират дейност", обяви той.

Виж още: Кои са почивните дни през 2016 г.

"Аз съм изненадан, че хора, които нямат нито един ден трудов стаж могат да говорят за работа", контрира Байрактаров. По думите му международната организация е предложила това, защото в голяма част от европейските държави е въведено почасово работно време.

Междувременно за изминалата 2015 г. депутатите са почивали общо 82 дни, за сметка на 45 дни за обикновените работещи или депутатите почиват с повече от месец повече от редовите българи.

Източник: OFFnews