Само за първите 7 месеца на 2015 г. разходите за болнични са с 18,5 млн. лв. повече от предходната година
От началото на 2015 г. разходите за болнични са нараснали с 18,5 млн. лв. спрямо миналата година. През първото полугодие плащането на листовете е струвало 186,4 млн. лв. спрямо 167,9 млн. лв. за същия преиод на 2014 г., което е с 11% по-малко, показва статистиката на НОИ.
От НОИ отчитат тенденцията всяка година разходите за болнични нарастват с поне 10%. Така например увеличението спрямо 2012 г. с 56 млн. лв. или с 42%.
Данните показват, че разходите на осигурителната агенция растат заради по-големия брой болнични и по-големия размер на обезщетенията.
От януари до края на юни са платени 1,157 млн. листове или с 62 000 повече спрямо първото шестмесечие на миналата година. С над 50 000 са се увеличили хората, ползвали болнични. През 2015 г. средният размер на обезщетението е бил 25,16 лв. на ден, или с 4,6% повече от м.г.
"Увеличението на разходите се дължи на слабия контрол при издаването на болничните. Друга причина е, че част от малките фирми карат работниците си да излязат в отпуск по болест, за да пестят от заплати", коментира главният директор "Осигурителни отношения" в БСК Григир Димитров, цитиран от в. "Труд".
Виж още: Бюрокрацията и бумащината остават и при електронния болничен лист
По думите на експерта нарастването на разходите за болнични увеличава дефицита не само в НОИ, но и в Здравната каса, която плаща на джипитата за прегледите.
Най-тревожното е, че в проектобюджета за 2016 г. се записва 10% ръст на средствата за болнични, което прави около 30 млн. лв. Според Димитров "това е твърде много на фона на огромния дефицит в НОИ".
Източник: в "Труд"
4 Коментара
I’m thrilled to have discovered this website! It’s incredibly informative and well-organized. Thank you for all the excellent posts and effort! I hope you continue to share more content like this. Also feel free to visit may web page check this link SEO Services.
Владимир Горанов може да помисли за освобождаване на данъците за нови предприятия. Така хем ще ги стимулира, помогне..., но ще има и по-добро планиране. Днес пак бизнес е измисли шмекер с болничните и калво се получава. Никой няма.
Стреса си оказва влияние, работим много и некачествено..
Причините на главния директор са ОК, но не са единствени - лошата икономическа ситуация като цяло в страната води до това да се налага човек да работи повече, в следствие на което се влошава здравето и щем - не щем боледуваме.