Ще се повишат нуждите на икономиката от психолози и специалисти по биотехнологии, хранителни и химични технологии

ИТ технологиите и програмирането ще запазят лидерските си позиции и специалистите по компютърна и комуникационна техника ще бъдат все по-търсени, информира в. "Сега". Това са очакванията на работодателите, анкетирани в рамките на новия рейтинг на висшите училища.

В него за втора година се включва прогноза на бизнеса каква нужда от специалисти се очаква в следващите няколко години.

Виж още: Какви ще са професиите на бъдещето

Най-търсените в следващите пет години се очаква да бъдат висшистите в областта на биотехнологиите

60% от анкетираните работодатели очакват да се увеличи нуждата от кадри именно в това професионално направление. 

Интерес ще има и за специалисти по хранителни и химични технологии. Такива са очакванията съответно на 55,54 и 53,75% от мениджърите, анкетирани за двете професионални направления.

Подемът на най-успешните професионални направления няма да забавя темпо, показват още прогнозите. 52,04% от работодателите очакват да се повиши нуждата от кадри за компютърна и комуникационна техника, а според 51,46% ще се увеличава търсенето и на завършили медицина. 

Всеки втори смята, че ще нарасне необходимостта от специалисти в областите енергетика, туризъм и машинно инженерство, показват още данните от рейтинга. 

В очакванията на бизнеса има и някои изненади. Според повече от половината анкетирани работодатели (53,45%)

в следващите години ще има глад за психолози

В списъка на професиите, които са дефицитни на пазара, рядко попадат такива с хуманитарен профил. 

Психологията беше и едно от малкото хуманитарни направления, които в тазгодишния рейтинг се радват на повишен интерес от страна на студентите - по последни данни тя е привлякла 200 младежи повече и бъдещите висшисти в тази специалност вече са почти 4000.

Нагласите на работодателите предполагат сериозни размествания на пазара на труда у нас в следващите години, тъй като перспективните според тях направления в момента не са от най-сполучливите за реализация. 

През изминалата година едва 14% от завършилите биотехнологии например са се реализирали като специалисти по природни и технически науки. 12,71% работят като продавачи. 

Средният доход на завършилите е 816 лв., безработицата - 3,65%. Едва 37,43% от биотехнолозите са си намерили работа, за която се изисква висше образование. 

Делът на продавачите сред студентите по хранителни технологии е малко по-скромен - 9,68%. Почти 1/5 от специалистите за хранително-вкусовата промишленост работят като приложни специалисти, а 8,74% - като специалисти. 

Средният осигурителен доход на специалистите по хранителни технологии е 700 лв. - под средната заплата за страната.

Виж още: Шест странни професии, за които дори плащат пари

С по-добри заплати са завършилите химични технологии - 915 лв. И това професионално направление обаче захранва с работна ръка моловете -

около 10% се реализират като продавачи

По 10% от висшистите в това професионално направление работят като приложни специалисти или специалисти. С по-добра реализация могат да се похвалят психолозите.

Малко над 15% са на позиции за специалисти по обществени науки и култура, преподавателите са 13,48%. Според данните от рейтинга психолозите изобщо не работят като продавачи. Средният им доход е малко над 819 лв.

Виж още: Най-търсените професии за обучение

Вероятно държавата ще трябва да предприеме мерки, за да повиши интереса на студентите към тези професионални направления и да ги направи по-атрактивни за бъдещите висшисти.

От просветното министерство предвиждат целеви стипендии за студенти в приоритетни направления, като средствата трябва да дойдат от оперативната програма за наука и образование. 

Тези направления тепърва ще се уточняват и има шанс в тях да бъдат включени и тези, за които се очаква търсене от работодателите.

За нуждите на рейтинга е направена и обратната анкета - какъв процент от работодателите очакват

намаляване на нуждата от кадри в съответното професионално направление

Най-слабо според мениджърите ще е търсенето на експерти по теория и управление на образованието (17,48%) и история и археология (15,57%). 

Около 13% са на мнение, че в близките години няма да се търсят учители. Почти същият е делът на работодателите, които очакват, че ще намалее нуждата от енергетици. 

Не се очаква намаляване на нуждата от кадри в областите математика, материалознание, туризъм и изобразително изкуство. 

Едва 1,78% от анкетираните мениджъри смятат, че ще намалее нуждата от кадри за социалните дейности.

Виж още: Кой са най-търсените професии за 2014 г. в България