Политическата несигурност преди изборите е довела до забавяне на реформите, констатират от Брюксел
Европейската комисия представи годишния доклад за България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка, който посочва, че страната ни е постигнала напредък по всички препоръки, но не ги е изпълнила изцяло.
През януари, когато беше предишният доклад за България, Европейската комисия отправи 17 препоръки, а днес отчете, че по всички тях се работи, но никоя от тях не е изпълнена в задоволителна степен, обобщава БНТ.
В доклада се казва, че политическата несигурност преди изборите е довела до забавяне на реформите. Очакванията на Брюксел са страната ни да изпълни препоръките в "близко бъдеще".
"За нас е ясно, че България постигна устойчив напредък в няколко области, свързани с върховенството на закона. Препоръките, които отправяме към България, отчасти бяха изпълнени и приложени. Но все още остава какво да се постигне. Насърчаваме българските власти да продължат да ги осъществяват, да работят в тясно сътрудничество с нас, за да бъдат изпълнени всички препоръки и искаме да сме сигурни, че няма да има връщане назад в нито една област", заяви зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс.
Като най-важното развитие през годината се отбелязва избирането на нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС), но се споменават и съмненията за политически договорки при попълването на парламентарната квота.
Сега от ВСС се очаква да покаже своята независимост на практика. Като положителен момент се изтъква създаването на Инспекторат към ВСС и избирането на нов председател на Върховния административен съд (ВАС).
Според Брюксел промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт са били приети без широки дебати. Препоръчва се те да се правят по прозрачен начин след обществени обсъждания в средите на магистратите и гражданското общество.
Очакват се и инициативи по продължаване на съдебната реформа, които да се се трансформират в ясен план за действия.
През януари Еврокомисията отчете, че в борбата с корупцията по високите етажи на властта е сред най-проблемните области за България за 10-те години, откакто механизмът съществува. Сега погледите са насочени към Агенция за борба с корупцията, като Брюксел очаква прозрачност при избиране на ръководството й. Трябва да има и повече резултати в борбата с корупцията на местно ниво и по границите.
Докладът отбелязва напредък по отношение на организираната престъпност, която сега представлява по-малка заплаха за обществото, отколкото в миналото.
"Този доклад е много обективен и благодаря на Европейската комисия и експертите, които са работили за него. Няма нови препоръки, отчетен е голям напредък по голяма част от 17-те препоръки", коментира вицепремиерът по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева от Кувейт, където е на работно посещение - и припомни:
"Никога не сме очаквали механизмът да приключи тази година. Има изразено виждане, че ако продължаваме със същия темп на реформи, е абсолютно възможно и реалистично механизмът да приключи до края на мандата на тази Еврокомисия."
Следващият доклад за България се очаква в края на 2018 г.
Източник: БНТ
1 Коментар
I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog. Looking for Essential oils near me? The shop features an impressive range of herbs, teas, skincare products, and more! The owner is exceptionally knowledgeable and provided excellent recommendations.