Какви са новите думи, които навлизат в езика ни, и на какво се дължи това

5000 нови думи са се появили в речника ни от началото на демокрацията до днес.

Най-новите попълнения са "Брекзит" и "селфи". Основната част от новите думи, навлезли в речника на българина, идват от компютрите и английския език. Това разказва пред "Телеграф" проф. Сия Колковска от Института за български език на БАН.

По думите ѝ последното попълнение е "фабинг" - обозначава хората, които непрестанно ровят в мобилния си телефон в присъствието на околните.

Според нея лексиката се обновява най-много чрез въвеждането на нова терминология, най-вече в областите на компютърните и информационни технологии, икономиката, политическия живот, бита, спорта и развлеченията, козметиката, новите хранителни продукти, културата и т.н.

Виж още:  Българският език се възражда... в чужбина

Такива примери са атачмънт (прикрепен файл), даунлоуд (записване на компютърни програми или файлове от интернет), дискаунт (отстъпка, намаление в цената на стоката), дискутант (участник в дискусия) и др.

Най-много чужди думи у нас са навлезли по време на големите политически промени, допълва тя.

Виж още: "Езиковите справки" на БАН вече са достъпни онлайн

Бумът на IT сектора, развитието на новите технологии и английският език вкарват в родния речник по около 215 думи на година. 

Езикът ни не е загубил своята идентичност, здравата славянска основа се пази както в лексиката, така и в граматиката, категорична е все пак езиковедката доц. д-р Татяна Александрова от секцията за съвременен български език при Института за български език към БАН.

Виж още: Как лесно да обогатим речника си

По думите й езикът ни притежава механизми за приспособяване на чуждите елементи към собствената си система и продължава да обслужва успешно комуникацията. Така на практика променяйки се, езикът ни всъщност се приспособява към новите условия.

Източник: в. "Телеграф"