Светът в няколкоинчов екран
Океанът от приложения е безкраен. App Store на Apple е претъпкан с над 1 млн. (сваляни 60 милиарда пъти), броят на приложенията в магазина Google Play на Android е подобен. Търсенето с ключова дума travel („пътуване“) връща хиляди резултати. Изборът е наистина умопомрачителен, но ако искаш да спестиш часове на търсене и изпробване, виж този списък на любими приложения, подготвен от Lonely Planet.
И помни: ако ще използваш смартфона си, докато пътуваш в чужбина, винаги е по-евтино да си купиш местна сим карта с план за мобилен интернет. Разбира се, увери се, че телефонът е съвместим с мрежите в съответната страна. Ако искаш да използваш интернет в роуминг, което обикновено е скъп лукс, провери дали операторът ти има реципрочни сделки за пакети данни с местните оператори. Или просто търси места с безплатен уай-фай.
Waze
GPS приложението, предлагащо навигация от типа „стъпка по стъпка“ (базирана на OpenStreet Maps) е толкова добро, че Google купи компанията за 966 млн. долара и инкорпорира данните му в реално време в своя продукт Google Maps. Waze прилича на други GPS апликации, но това, което го прави уникално са ъпдейтите „на живо“, в реално време, предоставяни от самите потребители. Например, ако потребител съобщи за катастрофа на пътя, това ще се появи на твоята Waze карта и автоматично ще ти бъде предложен друг маршрут. Сред другите готини функции на приложението са възможността да търсиш къде горивото е най-евтино, предупрежденията за камери и опцията да видиш дали приятелите ти са в района. Социална медия и карта в едно. Приложението работи с iOS и Android.
Други безплатни GPS приложения с гласова навигация, базирани на OpenStreet Maps, са Mapfactor и OSMAnd за Android и Telenav’s Scout за iOS и Android.
Музикални приложения
Какво е пътуването с кола без страхотна музика? Безкрайни километри на неловка тишина. Нагласи премиум акаунта си в Spotify на офлайн режим. Това ти позволява да запазиш до 3333 песни на устройството си и да ги пускаш офлайн в продължение на 30 дни. Ако имаш библиотека в iTunes, можеш и да синхронизираш музиката в нея със Spotify приложението. Или още по-добре, купи си местна сим карта с план за мобилен интернет и използвай апликации като Tune-in Radio и Soundcloud. Работят с iOS и Android.
Градски пътеводители на TripAdvisorСнимка: appadvice.com
Независимо дали вярваш на отзивите от пътуващите, публикувани в сайта, няма как да откажеш безплатни пътеводители. TripAdvisor (www.tripadvisor.com/apps-icityguides и play.google.com) е създал приложение с пътеводители за над 80 града. То работи офлайн и предлага карти, ревюта, маршрути за туристически обиколки и възможността да създадеш дневник на пътуването. За iOS и Android.
Разговорник Fast Talk на Lonely Planet
Да попаднеш на добро езиково приложение е въпрос на късмет, но винаги е от полза да имаш такова, докато пътуваш. Повечето автори на Lonely Planet говорят и втори език (някои – по 4-5 езика). Освен да се оправят добре в различни страни, тези умения са им помогнали и лично да подберат стотиците чуждоезични фрази, намерили място в приложението. Интерфейсът му за iOS 7 е лъскав, интуитивен и лесен за употреба. Засега са включени изрази на френски, немски, италиански и испански (латиноамерикански и европейски), но се разработват и още езици. Е, ще ти е от полза да поназнайваш и английския.
Google Translate
Безплатното приложение за смартфон на добре познатата услуга може да превежда над 70 езика от аудио, въведен текст и дори текст върху снимка! И става все по-добро, между другото.
Google Keep
Предлаган само за Android (ало, Гугъл, искаме го и за iOS), Google Keep е клауд-базирано приложение за водене на бележки. Можеш да записваш бележки, списъци със задачи, гласови бележки или снимки, които се съхраняват и на сървърите на Google и автоматично се синхронизират на всички твои мобилни и настолни устройства следващия път, когато се свържеш с интернет. Интерфейсът е прост, а възможностите да си водиш бележки за пътуването – безкрайни. Да, има подобни приложения като Springpad и Evernote, но мощта на Google означава, че тази апликация има по-малък шанс да изчезне или да бъде придобита от не когото трябва.
Виртуалното табло за окачване на снимки е идеално за: а) събиране на вдъхновяващи материали за пътувания, които откриваш в мрежата и б) организирането им по начин, който е по-чист и приятен от отметките на любими сайтове в интернет браузъра ти.
Muzio
Приложението ти позволява да „организираш най-доброто от житейските приключения“. Дава ти възможност да създадеш нещо, което авторите му наричат „мюз“ (muze) – обновяваща се колекция от снимки, видеа, аудио бележки и текст, разказващи определен момент или история. След това можеш да споделиш историята в социалните мрежи. Идеално за създаване на кратки пътешественически разкази, които няма да отегчат хората до немай-къде.
Авторът на подборката Шон Лоу е изпробвал десетки приложения по време на скитането си из Югоизточна Азия, Китай и Австралия.
2 Коментара
Wink Mod APK is a modified version of the popular Wink app, offering additional features and enhancements beyond the original. With this app, users can enjoy an improved experience, including extra customization options, features, and sometimes even unlocked content that would typically require a paid subscription. https://winkgeeks.com/
Wink Mod APK is a modified version of the popular Wink app, offering additional features and enhancements beyond the original. With this app, users can enjoy an improved experience, including extra customization options, features, and sometimes even unlocked content that would typically require a paid subscription. https://winkgeeks.com/