Православната църква отбелязва Въведение Богородично - един от 12-те Господски и Богородични празници, посветен на православната християнска младеж и семейството

В Константинополската църква празникът е въведен през VII в. от патриарх Терасий, а в Римокатолическата църква - от папа Григорий XI през 1374 г. 

Въвеждането на Мария в храма

Според Светото писание на този ден 3-годишната Мария е заведена от родителите си св. Йоаким и св. Анна в Йерусалимския храм, за да служи на Бога. Така родителите ѝ били изпълнили обещанието, което дали пред Бога още преди тя да се роди. 

Първосвещениците и служителите в храма ги посрещнали с пеене на свещени химни. Праведните родители се върнали с роднините си в Назарет. Мария останала да живее в храма, като приела върху себе си дълга да лекува в скръбта им всички самотни и изоставени хора. 

Младият човек и вярата

Въвеждането на Мария в храма е паметно събитие за семейството на Божията майка и затова се почита от православната църква и като ден на християнското семейство. 

Този ден става символ на въвеждането на младия човек в храма, в лоното на църквата и вярата, и на християнското семейство, чийто първопример са Дева Мария и съпругът ѝ - праведният Йосиф. 

На Въведение Богородично православната църква препоръчва на родителите да водят децата си на богослужение, да им разказват за вярата и библейските събития, и така да ги възпитават в християнски дух. 

Народни обичаи и вярвания

По това какво е времето на този ден народът пък гадае какво ще е то през цялата следваща година. 

Ако времето е топло и слънчево, зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието - слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото - дъждовно, а реколтата - богата.

По традиция в този ден цялото семейство се събира заедно. Приготвят се много лакомства за децата. На постещите им е разрешено да ядат риба.