Други опасности за националната сигурност са кризата в Украйна, конфликтите в Чарноморско-каспийския залив и острите етнически противопоставяния
Редица фактори в региона оставят "относително високи" рискове пред сигурността на България, които предполагат запазване на конфликтното противопоставяне.
Това е един от изводите в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили за 2014 г., който беше одобрен от Министерския съвет и след Великден влиза за гласуване в парламента, пише "Труд".
Най-големите опасности
Като най-опасни фактори за сигурността на страната са изведени набирането на доброволци от региона за бойни действия в мюсюлмански държави, т.нар. джихадисти, както и "евентуални действия на някои от тях след завръщането им". Кризата в Украйна, замразените конфликти в Черноморско-каспийския регион и острите етнически противопоставяния също представляват заплаха за националната ни сигурност, пише в доклада.
Други фактори, които биха могли да застрашат Като опасност са посочени дори пиратите в Гвинейския залив, които застрашават международното корабоплаване въпреки операциите на ЕС и НАТО срещу тях, в които участваше и България.
В документа е посочено, че безпокойство предизвикват опитите за манипулиране на общественото мнение чрез дезинформация, пропагандни кампании, медийна манипулация, използване на социалните мрежи за дезинформация и опитите на популистки партийни лидери за манипулиране на групи избиратели и за предизвикване на объркване сред населението. Не са дадени примери, които да доказват тези твърдения.
Виж още: България ще охранява въздушното пространство на Македония
Заплахата от киберпрестъпления
За първи път е конкретизирано, че има сериозни заплахи от киберпрестъпления, които могат да бъдат насочени към „правителствени институции”. В няколко европейски армии вече официално сформираха войскови подразделения, които да се занимават единствено с водене на бойни действия в интернет пространството.
Министър на отбраната Николай Ненчев вече пропусна да внесе в Министерския съвет проектите за модернизация на армията. Предшественикът му Велизар Шаламанов беше вкарал във Визия 2020, че това трябва да стане до 3 април. Един от тези проекти е свързан с придобиване на нов тип изтребители.
До тази дата Ненчев трябваше да каже какво предлага - нов изтребител, нов „втора ръка” или пълна модернизация на руските МиГ-29. Общо по деветте проекта трябва да бъдат изхарчени над 2 млрд. лева
Източник: в. "Труд"
1 Коментар
I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog. Also feel free to visit may web page. Engine Diagnostic Service involves using specialized tools and equipment to analyze the performance of your vehicle's engine and its various components. This process is essential for detecting problems that may not be immediately obvious.
_______________________________________________________________________