Ангажирали сме всички институции, които имат отношение към въпроса - МВР, Гранична полиция, известна логистична помощ очакваме и от Министерството на отбраната, каза министърът на външните работи

"България постоянно е в състояние да се доказва като надеждна външна граница на ЕС. Нашата държава до момента не се е изправяла пред подобен сериозен бежански натиск. Предпоставки за това създава основно конфликтът в Близкия Изток", каза в сутрешния блок на БНТ министърът на външните работи Даниел Митов.

Виж още: Строим нови огради по границата

"Трябва да подобрим сътрудничеството си с Турция

за което водим постоянни разговори. Възможно най-бързо трябва да подпишем споразумението за тристранно сътрудничество между България, Гърция и Турция", заяви външният министър. 

Митов каза, че ако в момента има сравнително не голям бежанци у нас, то е заради координираните действия на българските институции. 

В България има около 10 000 бежанци, в Гърция са доста повече,

но натискът продължава, добави той. 

По думите му няма данни за българи, воюващи на страната на Ислямска държава. 

"Поддържаме тесни отношения с нашите партньори, така че да не се допуска подобен феномен на територията на България. 

Виж още: Почти 2/3 от парите за бежанци не се знае за какво са ползвани

Работим по законодателство, криминализиращо участие на българи в редиците на Ислямска държава

Когато законовите промени са готови, докладът ще бъде внесен в Министерски съвет. Това е превантивна стъпка, която е в отговор на реална заплаха. 

Другата важна стъпка е делегитимацията на идеологията на Ислямска държава. Това са хора, които напълно са излезли от човешкия си образ. Варварствата им са всеизвестни. По този въпрос сме разговаряли с Главното мюфтийство и те започнаха работа в тази посока", каза още Митов. 

Виж още: Даниел Митов: Няма да воюваме с никого

Външният министър заяви, 

че най-важната цел по отношение на Източна Украйна е прекратяване на огъня

"Трябва да спрат да умират хора. По-нататък можем да мислим за пробив в напрегнатите преговори между Русия, Европейския съюз и трансатлантическата общност. След това трябва да се търси политическо решение на проблема чрез реформи в Украйна, които да й осигурят европейско бъдеще", добави Митов. 

Той подчерта, че България е част от Европейския съюз и няма как да не подкрепи общата европейска позиция за конфликта в Източна Украйна. 

По думите му с посещението на Волен Сидеров в Крим той и "Атака" застават на грешната страна на историята и това в никакъв случай не може да бъде обща позиция на България. 

"Тази позиция е базирана на лъжа и пропаганда. 

Виж още: Само 20 българи са мобилизирани в Украйна

Говореше се за мобилизация и война в България

Всеки е свободен да заяви политическа позиция, но тези лъжи са проблем за националната ни сигурност. С това трябва да се борим", подчерта министърът на външните работи. 

Митов заяви, че България има ясен план за българите в Украйна, като уточни, че засега няма наплив от сънародници, заявили желание за български визи. 

По думите му координационният център на НАТО, който ще бъде разположен у нас, е част от мерките за увеличаване на капацитета на Българската армия.

Виж още: България е готова да приеме 200 хил. българи от Украйна като бежанци