В Деня за изкореняване на бедността статистиката за България показва, че за 10,7% от децата нито една потребност не може да бъде удовлетворена поради финансови причини

На 17 октомври светът отбелязва Деня за изкореняване на бедността. Той е обявен за такъв с резолюция на ООН от 1992 г. 

Датата 17 октомври е избрана заради огромното събиране на площад "Трокадеро" в Париж през 1987 г. на тази дата - 100 хил. души отдават чест в памет на жертвите на крайна нищета, насилието и глада. На същото място през 1948 г. е подписана Всеобщата декларация за правата на човека.

Намаляването на крайната бедност и глада е цел номер 1 на целите на хилядолетието за развитие, определени от ООН през 2000 г. В стратегия "Европа 2020" една от целите е 20 милиона европейци да преминат над прага на бедността и социалното изключване до 2020 г.

На фона на това от Национална мрежа за децата алармират, че над 40% от децата в България живеят в риск от бедност или социално изключване.

Виж още: Бедността кара все повече българчета да се отказват от училище

Относителният дял на децата с материални лишения (лишени от поне един от 13 показателя) е 54%, а за 10,7% от децата нито една потребност не може да бъде удовлетворена поради финансови причини, сочат данните на НСИ.

Половината от децата (49,7%) не могат да си позволят почивка извън дома поне една седмица в годината (вкл. празници със семейството, гостуване при роднини, приятели, организирана почивка от училището и т.н.), редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент, участие в младежки организации и др. (43,1%) и екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.) - 45,9%. 

За всеки две от пет деца не може да бъде осигурено подходящо място за учене или писане на домашни, едно хранене, включващо месо, пиле или риба (или еквивалента им при вегетарианците) поне веднъж дневно, и купуването на книги, които са подходящи за възрастта на децата (без учебници и учебни помагала).В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност се увеличава с 0,6%, а относителният дял на бедното население нараства с 0,2 процентни пункта.

Виж още: УНИЦЕФ: Заради бедността до 2030 г. ще умрат над 69 млн. деца под 5-годишна възраст

Последното изследване на Националния статистически институт за 2015 г, показва, че 25,4% от децата на възраст от 0 до 17 години в България са изложени на риск от бедност, което е с 6.3 процентни пункта по-малко спрямо 2014 г.

Въпреки подобрените нива при този индикатор спрямо миналата година (45,2%), е важно да се отчете влиянието на влошаващите се демографски тенденции, както и увеличаващото се с всяка изминала година неравенство в разпределението на доходите като цяло, съобщават от Национална мрежа за децата. 

Статистиката също така показва, че бедните у нас се увеличават. Линията се вдига с 0,6%, а относителният дял нараства с 0,2%. Социалните помощи са ключови - без тях бедните ще са с 6,4% повече, което ще ни постави на дъното на цяла Европа.

Виж още: Румъния и България с най-много деца, застрашени от бедност в ЕС

Относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица (53.3% за 2015 г.), но други рискови фактори са началното или никакво образование - 57,9% от бедните са с такова. Въпреки това има работещи и висшисти под прага на бедността - 2,1%.

Най-бедни са самотните възрастни хора, самотните родители с деца и домакинствата с три и повече. Ако в домакинството живее човек над 65 години, рискът за бедност се увеличава с 29,5%.