Най-сетне ще имаме възможността да попитаме "А ти наистина ли имаш акъла да ковеш закони в тази държава?"

Във всяко едно правителство до сега има по някоя и друга глупава изцепка, която кара хората да се смеят дълго време и затвърждава народната вяра, че най-често си избираме... не особено умни хора да ни управляват.

Дали ще е прякор на депутат "Тъпото", друг депутат говори публично за развиване на приятелски отношения с несъществуващата държава Нубия, трети депутат ще предлага на гражданин "да стават на кълбета", четвърти цитира информация от сайт за измислени от автора новини, а пък на една министърка и беше трудно да различи Панчо Владигеров от Златьо Бояждиев.

Та някак на място идва предложението на българския клон на дружеството за хора с висок коефициент на интелигентност МЕНСА към всички желаещи да седнат на депутатско място в следващия парламент.

Те предлагат всички кандидатдепутати на партиите и коалициите, които имат желание да участват в изборите за 43-тото Народно събрание, да се подложат на тест за интелигентност.

Виж още: Проф. Михаил Константинов: Пет партии влизат в парламента

Ето го и самия текст на отвореното писмо, с което МЕНСА призовават политиците:

Уважаеми дами и господа,

В последната година у нас има активен обществен дебат относно възможността за провеждане на (частични) мажоритарни избори, в които да се отчитат и личните качества на кандидатите за Народни представители. В тази връзка, интелигентността е един международно признат измерител на способностите на хората. Ето защо, отправяме покана към всички потенциални кандидати за народни представители, които ще включите във вашите листи за участие в изборите за Народно събрание на 5 Октомври 2014 г., да се подложат на тест за интелигентност. Считаме, че наред с по-прозрачното представяне на самите кандидати, тестът ще помогне и на вас, при взимането на решение кои именно кандидати да предпочетете за вашите листи.

Надяваме се, че кандидатите, които направят теста, ще оповестят своите резултати публично. „Менса – България” в този случай се ангажира да проведе теста без такса (или да възстанови таксата, ако такава вече е платена) и да потвърди резултатите на участниците след тяхното оповестяване. Тъй като индивидуалните резултати на всеки от тестваните са лични и следователно конфиденциални, то „Менса – България” не би могла да ги оповести без изрично декларираното съгласие на участниците за тяхното публично обявяване.

Тестът за интелигентност е по стандарт, одобрен от „Менса Интернешънъл”, и се използва в цял свят. Продължителността на теста е 30 минути, а резултатите излизат в рамките на 30-60 минути по-късно.

„Менса – България” е основана през 1991 г., а от 1998 г. е пълноправен член на „Менса Интернешънъл”, най-старата и най-масова световна организация на хора с висок коефициент на интелигентност.

С уважение:
Христо Радков,
Председател на Управителния съвет
"Менса– България"

Виж още: Махнаха загражденията около парламента

Така най-малкото хората ще имат правото да им зададат предизборния въпрос: "Ти наистина ли имаш акъла да пишеш законите, по които аз да живея в България?", право, за което може би наистина трябва да се замислим малко повече.