2/3 от конституционните съдии се обявиха против Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие. Какви са мотивите им?
Истанбулската конвенция не съответства на българската конституция, реши Конституционният съд (КС) с 2:1 от гласовете на своите членове. Искането за тълкуване беше внесено от депутати на ГЕРБ, след като предложението за ратификация на документа в Народното събрание беше оттеглено.
Решението на КС е прието с осем гласа, а други четирима от съдиите: Филип Димитров, Константин Пенчев, Румен Ненков и Георги Ангелов - са го подписали с особено мнение.
Виж още: Защо четирима конституционни съдии не гласуваха против Истанбулската конвенция
Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие е съставена на 11 май 2011 г. в турския град Истанбул и подписана от страната ни на 21 април 2016 г.
Конституционните съдии се мотивират, че документът излиза извън декларираните от него цели - превенция и борба с насилието над жените и домашното насилие.
Основният им аргумент е, че евентуалната ратификация би наложила създаването на процедури, осигуряващи правно признаване на пол, различен от биологичния, а това е в разрез с Конституцията.
Освен това според тях документът размива границите между двата пола - мъжки и женски, което би затруднило борбата срещу домашното насилие.
Мнозинството от КС е също така на мнение, че част от понятията в Истанбулската конвенция откриват пространство за противоречивото й прилагане, което е в разрез с принципа на правовата държава, пояснява БНР.
В мотивите подробно се анализира понятието "пол": "То се използва от конституционния законодател като единство от биологично детерминираното и социално конструираното. Социалното измерение в Конституцията не създава социален пол, независим от биологичния, както е предвидено в Конвенцията."
Решението на Конституционния съд, според което Истанбулската конвенция противоречи на принципите на правовата държава, според конституционалисти означава само едно - невъзможност документът да бъде ратифициран, обобщава БНР.
Като "победа за българския народ, за националните и семейни ценности" коментира новината от КС лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя поздрави за мъдрото решение конституционните съдии и изрази радостта си, че разумът и правото са взели превес над послушанието и службата на чужди интереси.
"Партията беше подложена на жесток натиск през последните месеци от свои и от чужди. Наричаха ни националисти, а Партията на европейските социалисти (ПЕС) ни заплаши с изключване. Щастлива съм, че устояхме", заяви още Нинова и изтъкна ролята на БСП за отхвърлянето на спорния документ.
От ГЕРБ коментираха, че са постъпили отговорно, като са сезирали съда за становище по въпроса. Депутатът Александър Иванов посочи:
"ГЕРБ взе най-отговорното решение, когато сезира конституционните съдии да се произнесат. В кратък срок видяхме какъв е отговорът и мисля, че точно това доказва политическото решение, което ние бяхме взели към онзи момент - да сезираме именно конституционните съдии. Ние сме длъжни да се съобразим с него."
От "Обединени патриоти" също приветстваха решението на КС, а заместник-председателят на групата в парламента Искрен Веселинов заяви:
"За мен тази тема категорично трябва да бъде затворена. Можем да се гордеем, че ние, българите, бяхме от първите държави, които се възпротивихме на тази конвенция."
На снимката горе: На 23 януари, преди обществената дискусия по законопроекта за ратифициране на Истанбулската конвенция, организирана в Народното събрание, върху фасадата му бяха прожектирани имената на 23 жени, убити от мъже в България
1 Коментар
I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog. Looking for Essential oils near me? The shop features an impressive range of herbs, teas, skincare products, and more! The owner is exceptionally knowledgeable and provided excellent recommendations.