Страната ни предлага отлични възможности за летене

За страна-пионер в авиацията малко хора знаят за невероятните условия, които България предлага за любителско летене. Когато човек чуе „авиация“, си представя големите Боинги с оранжеви, синьо-жълти или лилави опашки. Но това са самолети, предназначени да превозят възможно най-големия брой пътници до най-популярната дестинация за най-малко пари. Те са продукт на десетилетия работа и развитие на авиационното инженерство, материалостроенето и разработката на по-добри горива. Звучи обнадеждаващо, дори интригуващо, но истината е, че резултатът са едни напълно автоматизирани машини - човешкият фактор почти не играе роля в управлението им, а пътуващият в повечето случай не усеща, че се намира в движеща се машина. Дори ускорението при излитане е толкова плавно, че когато мотрисата на метрото потегля от някоя станция, усещаш повече адреналин. Това не е авиация, това е метод за транспорт, усъвършенстван с години, за да е икономически изгоден и да докара един човек от точка А до точка Б. Но това задоволява само нуждата да отидеш някъде, нищо повече.

Авиацията, както са я усещали и разбирали хора като Линдберг, Амелия Еърхарт, братя Райт и много други, е много повече от метод за транспорт. Не можем да се сетим за нещо друго, което ти дава такова чувство на свобода, независимост и даже този сладък страх, който човек усеща когато прави нещо опасно, но е уверен в способностите си и контролира всяко свое движение (или поне така си мисли). Да летиш до заснежени върхове, които си свикнал да гледаш с извит нагоре врат, и да наблюдаваш стотици малки къщички или рекички, в които си ловил риба и плувал като малък - разбираш защо древните хора са боготворили, дори са завиждали на птиците. Иначе нямаше да мечтаем и да се мъчим в продължение на хилядолетия да виждаме света през техния поглед.

Сега можем, но не го правим. Малко са хората, които са изпитали чувството да летиш – да, били са на самолет неведнъж, но никога не са летели истински. България, освен с красива природа, е извадила късмет и с много добри климатични условия за летене. С богати традиции и история, започваща от първите летящи машини, в България може да летиш на почти всичко, което човек е изобретил – малки любителски самолетчета, хеликоптери, парапланери, балони с горещ въздух и много други. Ако първият път ти хареса, може да стане опасно и да не мирясаш, докато не се научиш да летиш с парапланер или безмоторен самолет.

Всъщност по-страшно е, когато се запалиш по нещо и се паднеш на смахнат инструктор. Такъв, който да те обръща с главата надолу или да те кара да кацаш на горски поляни, за да си набере малко ягоди. Или пък да ти изключи двигателя и да насочи носа на самолета към земята, за да видиш какво е усещането. Не по-малко интересно е да се пуснеш с парапланер и да ти кажат, че термиките на това конкретно място са толкова уникални, че може да се качиш на 11 километра височина. И като откажеш да пробваш по-високите атмосферни пояси, следват няколко лупинга и завъртания за порицаване на нерешителността ти. Но не може да очакваш скучни хора да се занимават с летене, а и все пак една от причините да се пробваш е да избягаш от скуката.

Разгледай някои от възможностите за летене в България на www.4tripsters.com.