Карнавалните фиести водят към пречистването и мистерията
Великите пости. Пепелна или Чиста сряда. Сирни Заговезни в България. Масляница в Русия. Сarni levamen (освобожение на плътта). Сarnes levare (премахване на месото)… Все фрази, които по един или друг начин, в католически, православни или други общности, някъде по света, се свързват и с… карнавала. В дълбочината на ритуалното развихряне на страстите, което настъпва в края на една и началото на следваща година на различни паралели и меридиани, има тайнствена връзка с началото и края. На човешката цивилизация.
Волно или неволно, карнавалните фиести водят към пречистването и мистерията. Част от последната е завинаги скрита в подсъзнанието, достъп до което си дават избрани. Векове след началото, след като не може да постигне докосването до висшите сили в завършен вид, човек се развихря и ги съпреживява. Както може. Но с опасения. Пазейки самоличността си. Криейки лицето си. Маскиран е - да не бъде разпознат от силите, след като е дръзнал да се доближи до тях.
Най-известните карнавали
Венеция
На 15 февруари точно в 12:00 ч. на обяд на площад “Сан Марко” във Венеция с “Полета на Ангела” се открива всяка година най-прочутият карнавал в нашето полукълбо. Два часа по-късно на площад “Сан Пиетро ди Кастелло” ще премине шествието на девойки в средновековни костюми, наречено “Празникът на Мариите”. Тези, които ще се окажат там по това време, ще бъдат заобиколени от бели маски и черни пелерини, домина и шапки с пера, костюми на Арлекино, Пиеро, Панталоне, Коломбина и други герои от Комедия дел'Арте. Заедно ще шестват по улиците на перлата на Адриатика…
Тайната на истинската венецианска маска е… в кожата. Трябва да прилепне така на лицето ти, сякаш е част от него. И най-важното – да не пречи на целувките. Казват, че подобна маска слагал Казанова... За щастие, във Венеция все още има майстори, които владеят магията на маските.
Един от елементите, който сочи древната връзка, вляла се в съвременния карнавал във Венеция, е присъствието на черната маска на Смъртта сред веселието и ярките персонажи. Този образ отличава Венеция от всички останали карнавални градове по света и най-пряко го сочи като наследник на част от истината на древната фиеста в северното полукълбо. Отново във Венеция се случва дамите да се маскират като представители на силния пол, а мъжете – обратно. Смяната на местата също е древна игра и за участието в нея се изисква познание и добра поставеност в йерархията.
Още карнавали!
Рио де Жанейро, Бразилия.
Според някои източници корените на съвременния бразилски карнавал идват от Париж - богати бразилци "го внасят" в средата на XIX в. Парижкият карнавал става в последната неделя преди Великденските пости на Порт дьо Баньоле. В Рио де Жанейро достъпът до Самбодромо, където се състезават школите по самба, е платен, докато уличните празненства са безплатни.
Ница, Франция. По време на карнавала става традиционната Битка с цветя, а вечерта са същинският парад и фойерверките. Събитието е споменато в писмени източници през 1294 г. от графа на Прованс Шарл Анжуйски.
Кьолн, Германия. В продължение на няколко дни улиците се изпълват с маскирани хора, които пеят и танцуват. Част от фиестата са процесиите.
Вале д`Аоста, Италия. Традицията е от XVIII век, за да се превърне в един от най-живописните карнавали в Италия. Основан е на ритуален сценарий, който пресъздава исторически епизод, свързан с господарката на феодалните владения във Верес, която за първи път допуска народа в замъка.
Етрубле, Италия. По време на карнавала се пресъздават случки от Древен Рим и късното Средновековие. На Мартеди грасо се провеждат надбягвания с римски колесници. На този ден по стар обичай обесват огромна кукла, изобразяваща дявола, на Римския мост. Казват, че е за късмет.
Кадис, Испания. Едно от главните пристанища на Испания през XVI в. е имало оживена търговия с Венеция. Затова карнавалът му следва традициите на венецианския маскарад, но е признат за по-весел и непретенциозен.
Буенос Айрес, Аржентина. Най-дългият карнавал в света. Трае цели 2 месеца и улиците се превръщат в реки от хора!
Източник: infotourism.net
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook