200 хил. са българите, които работят в Гърция. Паралелно с това много български фирми имат бизнес в закъсалата южна съседка. Какво ги очаква в сегашната ситуация? Икономистът Георги Ангелов дава конкретни съвети

Гърция ще преживее тежка икономическа разруха, независимо от това дали ще остане в еврозоната или не. Това прогнозира пред българската редакция на "Дойче веле" икономистът Георги Ангелов, за когото цялата ситуация със затворените банки и спрените разплащания се изчерпва с тези думи: икономика в брутален шок.

Виж още: Седем препоръки към българските туристи в Гърция

По данни на министъра на труда и социалните грижи Ивайло Калфин, в Гърция работят постоянно около 120 хил. българи, както и около 80 хил. български сезонни работници. Какво ги очаква в сегашната ситуация?

Ако работите в хотел или берете маслини

Ако работите в туризма или селското стопанство на Гърция, имате повече шансове да си запазите работата, отколкото ако сте в някой друг сектор на гръцката икономика, казва Георги Ангелов. Туризмът ще оцелее, а земеделието ще става все по-важно за затъваща Гърция. Тези сектори също ще бъдат ударени от кризата, но в средносрочен план ще претърпят по-ефективно възстановяване.

Георги Ангелов дава на работниците от България следния съвет: опитайте се да договорите заплащане в твърда валута (евро, долари, швейцарски франкове, дори левове). Към момента това звучи безсмислено, тъй като в Гърция друга валута (освен твърда) и без това няма. Но си струва да се запомни за след време. Може би за след съвсем малко време.

Pryasno-obrani-maslini

Ако гледате възрастни хора

Работа в тази сфера все така ще има, но заплащането няма да е сигурно и няма да запази сегашните си високи нива. Просто пенсионерите няма да могат да разчитат на редовно изплащане на пенсиите си, а и самият им месечен доход неизбежно ще намалява в условията на държавен фалит.

"Миналата седмица Гърция еднократно изплати на пенсионерите без банкови карти по 120 евро. Не се знае кога и как ще се състои следващото плащане. Едно е да плащаш на помощник вкъщи, когато всеки месец получаваш сигурни 1000 евро пенсия, и съвсем друго е, ако знаеш, че неизвестно кога ще получиш неизвестно колко", обяснява Ангелов.

Според него тази несигурност ще бъде допълнително утежнена, ако Гърция премине към друга валута. Тогава покупателната способност на тези несигурни пари може бързо да спадне. И може да настъпи хиперинфлация, каквато България преживя през 1996-97 г.

Но българите, които гледат възрастни хора в Гърция, вече не са толкова много, колкото бяха преди две-три години, уточнява Ангелов. Гръцката криза ги удари още преди да настъпят сегашните сътресения и те се преориентираха към гледане на възрастни хора в по-стабилни икономики, казва експертът.

Ако имате фирма с бизнес в Гърция

Ако развивате такъв бизнес, дано не сте преместили регистрацията в Гърция, казва Ангелов и уточнява, че ако бизнесът е в България, той има по-големи шансове да оцелее в сегашните условия.

По-нататък експертът посочва, че всеки бизнес се нуждае от конкретен съвет, съобразен с конкретното му състояние и дейност. Ангелов дава следния пример: "Ако дадена българска фирма доставя продукция от Гърция, разчитайки, че ще ѝ бъде платено както винаги срещу изпращане на фактура, тази фирма може да се окаже неприятно изненадана". 

Виж още: Гърците казаха "Не" на кредиторите

Експертът припомня, че със затварянето на банките всъщност са спрени и международните трансакции. Затова и съветът му към българските фирми гласи: или да изискват предварително плащане в твърда валута, или да се убедят, че фирмата контрагент може да им плати от някакви източници извън Гърция. Инак има заплаха от огромни загуби, категоричен е експертът.

Folegandros-gartsiya

Ако притежавате имот в Гърция

Ако имате имот, който е просто за лично ползване, няма да имате проблеми, казва Георги Ангелов. "Но ако сте го купили с надеждата, че по-късно ще го продадете на двойно по-висока цена, трябва да сте наясно, че тази възможност е осуетена за доста време напред - посочва експертът и добавя: - В последните 30 години свикнахме да разглеждаме Гърция като богата и развита държава, в която всичко е по-добре, отколкото в България. Затова сега не можем да повярваме, че всичко това рухва в рамките на броени дни."

Български левове в Гърция?

Да, тук-таме в Северна Гърция може да се плаща с левове. Да, вероятно и занапред ще може. "Левът е твърда валута и затова не е учудващо, ако някой хотелиер или ресторантьор приема такова плащане", казва Ангелов. Според него обаче това е по-скоро инцидентно и битово явление, което не може да добие сериозни мащаби. 

"Проблемът на Гърция не е липсата на твърда валута (собствената ѝ валута все пак е твърдото евро), а че хората изобщо нямат достъп до валута", казва Ангелов, с уговорката, че туризмът е сектор, който може да генерира доход в твърда валута. Още повече, че в гръцкия случай това е секторът, който устоява най-добре на кризата. В същото време обаче е факт, че туризмът не може да компенсира срива във всички останали сектори, добавя Ангелов.

Виж още: "Европа не е загубила доверието на гърците"

Гръцките банки в България - дотук добре, а после?

Да поздравим регулаторите за добрата реакция към гръцките банки в България и добрата подготовка за сегашната ситуация на държавен фалит, казва Георги Ангелов и обяснява: “Още след идването на СИРИЗА на власт, българските регулатори принудиха гръцките банки да преместят всичките си пари в България. Именно заради това преместване тяхната ликвидност рязко се подобри в първите месеци на тази година".

Какво обаче ще се случи с тези банки в дългосрочен план? Според Ангелов съдбата на гръцките банки в България ще повтори съдбата на ирландските и кипърските банки в чужбина от годините на кризата в тези две държави: по всяка вероятност те ще бъдат продадени на чуждестранни собственици. Е, освен ако в Гърция не стане някакво чудо...

Източник: "Дойче веле"