Страната ни е на 53-то място от общо 113 държави в годишния доклад на неправителствената организация "Световен проект за справедливост"
Върховенството на закона в България остава сред най-слабите в ЕС. Това се казва в годишния доклад на неправителствената организация "Световен проект за справедливост" (World Justice Project или WJP), цитиран от "Дневник".
От анализираните 113 държави по света страната ни се е изкачила с една позиция спрямо миналата година до 53-о място. Но то е последното сред включените в тазгодишната класация 24 държави от ЕС и Северна Америка и страните от Европейското споразумение за свободна търговия, каквато е Норвегия.
В тази група критикуваната през последните години за засилващи се авторитарни и антидемократични тенденции Унгария е на 49-о място. Румъния е на позиция 32, а Гърция - на 41.
Какъв е индексът
Класацията е направена според Индекс за правовия ред, който авторите определят като обхващащ най-широк набол данни от този тип и единственият, основаващ се на първични данни, събрани от интервюта с над 110 000 домакинства и 2700 експерти от включените държави. Индексът е инициатива от преди 10 години на Американската асоциация на адвокатите.
За изработванeто на индекса са използвани 9 катeгории и 7 фактора, а информацията за тях е събрана чрез въпросници, попълнени от десетки представители от всяка страна - учени, практикуващи право, и обществени лидери. Преди да бъдат изпратени въпросниците, местни социологически агенции са провели допитвания по домакинствата и на тази основа институтът е извършил адаптиране към локалните особености.
Преди две години в списъка имаше 99 държави и България бе на 44-о място, миналата година - на 54 от 105 страни.
Съседи и доходи
България е само една позиция преди Македония (54), където вече две години продължава тежка институционална и политическа криза. От съседите Сърбия (74) е оценена като страна с доста по-слабо върховенство на закона, а Турция е на 99-о място, което означава, че авторите на индекса я оценяват по-ниско от Русия (92) или Узбекистан (93).
В групата държави, подбрани според това, че населението получава средни доходи в горната част на тази мярка, се вижда, че България стои по-зле от страни като Босна и Херцеговина (50), Ботсвана (45) или Сейнт Винсент и Гренадин (37).
Фактори и слабости
За по-добро обяснение защо така са подредени страните са изработени 8 фактора: Ограничения върху дейността на правителството, Отворено управление, Ред и сигурност, Гражданско правосъдие, Наказателно правосъдие, Отсъствие на корупция, Основни права и Прилагане на регулациите.
Резултатът е, че България не попада в челната третина от класацията по нито един от факторите, а по два от тях - Отсъствие на корупция и Ограничения върху дейността на правителството, е в последната третина (държавите от 79 до 113 позиция).
По корупция България е под №79, а по това доколко реално правителството е ограничавано и контролирано, е на 80.
Слаб контрол над властта
Докато страната има лоша репутация за корумпираност от години, интересни са критериите за втората проблемна категория - в тях попадат институционалната способност управляващите да бъдат контролирани и проверявани от парламента, правосъдната система, независима Сметна палата или агенции за одит, ефективността на неправителствения сектор, медиите и гражданското общество, както и дали на представители на властта се търси отговорност за злоупотреби. По всички тези фактори България е оценена по-лошо от Киргизстан, Мянмар, Кения, Малайзия и Замбия.
В останалите фактори страната е в средната третина анализирани държави на позиции около 43-51. Но по Наказателно правосъдие България е на ръба да отпадне и от тази група, защото е на позиция 70 - в компанията на Нигерия, Замбия, Инди и Танзания.
Факторът включва критерии като наказателно разследване, ефективност на местата за задържане и дали системата за наказателно правораздаване е безпристрастна, свободна от корупция и външно влияние, както и дали в процедурите и процесите са защитени правата на обвинените.
От всички критерии, засягащи дейността на правораздавателната система, най-слабият резултат на България е свързан с неоснователното бавене на разследванията и съдебните процеси в гражданското правосъдие, както и с ниската ефективност и наличието на корупция при наказателното.
Къде е най-силно върховенството на закона
(максималният показател на индекса е 1)
1. Дания - 0,89
2. Норвегия - 0,88
3. Финландия - 0,87
4. Швеция - 0,86
5. Холандия - 0,86
6. Германия - 0,83
7. Австрия - 0,83
8. Нова Зеландия - 0,83
9 Сингапур - 0,82
10. Великобритания - 0,82
...
53. България - 0,54
Източник: "Дневник"
1 Коментар
I'm really happy that I eventually found this website. Your post was very informative and I appreciate the effort you put into it. I'm looking forward to reading more blogs like this from you.
Feel free to browse my website if you'd like.
Looking for Skincare Near Me? The store offers a wide variety of herbs, teas, skincare items, and more!