Chai с подправки, шипка/каркаде с аромат на ябълка и канела, комбинация от планински билки или руски сбитен с джинджифил - имате богат избор как да се сгреете в студа

В големия студ няма нищо по-хубаво от чаша топъл (не горещ!) чай - а по-предвидливите се снабдяват с подходящ чайник или термос, в който напитката изстива по-бавно.

Вкусовете са различни - но кой е най-подходящият за зимата? Допреди години предпочитана от българина беше билковата отвара, подсладена с мед - особено в планинска хижа, където варят дъхавите билки, събирани в околността, в огромна тенджера, за да има за всички.

Сега, когато по магазините има достатъчно разнообразие, се разширяват и вкусовете. Другият типично зимен чай е с повишено съдържание на витамин С - шипки и/или каркаде, подправени с портокалови кори, ябълки и канела.

За почитателите на по-пикантните варианти е азиатският Masala chai - черен чай с подправки: канела, карамфил, кардамон, джинджифил, понякога дори черен/бял пипер. (Ако ви се струва твърде силно, може да подсладите напитката и да добавите малко мляко).

Виж още: Приготви си топъл шоколад

Разбира се, в идеалния случай пием чай, за да се сгреем, но се налага да го ползваме и като помощно средство при лечение на простудни заболявания.

Съществуват различни комбинации, вкл. с ехинацея (за подсилване на имунната система), но все пак прочетете листовката или се консултирайте, за да разберете дали сте избрали подходящ за вас вариант.

За класически при бронхити например се смята чаят бронхопам по рецепта на ветерана фитотерапевт д-р Памуков. При висока температура той препоръчва и чай от липов цвят: две-три чаени лъжички, заляти с 250 г вряща вода и оставени да киснат 20 минути, прецедени и изпити наведнъж (по две-три чаши на ден).

Завийте се с топло одеяло и чаят ще предизвика здравословно изпотяване, а температурата ще спадне - след което не забравяйте да се преоблечете в сухи дрехи.

Виж още: Черен чай за подмладяване, тонус и намаляване на стреса

Най-простата рецепта открихме в сп. "Вог": чай с джинджифил. Действа алкализиращо и може да се пие по всяко време на деня. Нужни са ви само няколко резенчета пресен джинджифил, обелен, и 1 чаена лъжичка мед. Сгорещявате водата и след като заври, я наливате в чашата си, а вътре поставяте резенчетата. Оставяте за минута-две, след което подслаждате с меда.

Характерна руска безалкохолна напитка за борба със студа е не само чаят в традиционния самовар, но и старинният сбитен, който се приготвя от мед, захар, канелени кори, карамфил, корени от джинджифил, лимон - сварени във вода (Вариации на рецептата - http://www.wikihow.com/Make-Sbiten).