Според изследване на "Сова Харис" най-големи шансове за победа, ако участва, би имал премиера Борисов

По-малко от половината пълнолетни българи биха излезли да гласуват на предстоящите президентски избори, които ще се проведат на 6 ноември. Това показва изследване на "Сова Харис" за електоралните тенденции покрай вота за държавен глава. Изследването е направено сред 1000 пълнолетни души в периода 21-25 юли 2016 г.

Според проучването най-големи шансове за победа на изборите би имал Борисов, за когото биха гласували 32,3% от избирателите, в случай че се яви на изборите. На второ място по популярност се нарежда кметът на София Йорданка Фандъкова с 30,3% подкрепа, а на трето място е омбудсманът на републиката и бивше червено острие Мая Манолова - 20,7%. 

Прави впечатление обаче, че някои от спряганите за кандидат-президенти като Мая Манолова, Цецка Цачева, Корнелия Нинова или Йорданка Фандъкова имат по над 60% неодобрение от гражданите.

Виж още: Президентски изброи на 6 ноември

До изборите за държавен глава на Република България остават само около 3 месеца. Ситуацията е, меко казано, странна. Водещите политически партии още не са обявили своите кандидати, което вероятно обуславя дефицита на социологически данни в публичното пространство, се казва в анализа към изследването, направен от Васил Тончев от "Сова Харис":

Оказа се, че избирателите нямат намерение масово да се втурнат към урните наесен. По-малко от половината са абсолютно сигурни, че ще гласуват. Като се има предвид и че в избирателните списъци фигурират доста имена на хора, които не пребивават в страната, се очертава развръзката на изборите да се получи на балотаж.

Получихме отговор на разгорелия се в публичното пространство спор какво би станало, ако лидерите на основните партии се явят като кандидат-президенти. Виждаме, че интригата вероятно ще се сведе до двубой между Бойко Борисов и Корнелия Нинова. Превъзходството на лидера на управляващата партия е очевидно, но все пак не би било достатъчно, за да приключи изборите още на 1-ви тур. Това пък предполага усложняване на ситуацията и ново прегрупиране на силите за евентуалния втори тур на надпреварата.

Виж още: Когато партиите решат, че избирателя кучета го яли

В медиите се спрягат доста имена на кандидати за президентския пост. Тествахме най-често налаганите. Намирам за нормално на предните места да излизат лица от двете най-масови партии, диференцирани и чрез мажоритарния признак. За ГЕРБ това са премиерът и столичният кмет, а за БСП напред изпъкват две дами – Мая Манолова и Корнелия Нинова. 

Близък резултат до този на кандидатите на ГЕРБ и БСП би могла да постигне както евентуална обединена кандидатура на трите патриотични партии, така и Слави Трифонов. Утвърдени формации като ДПС, РБ и АБВ могат да окажат съществено влияние на резултатите от изборите, но не като издигнат свой кандидат, а като подкрепят номинациите на някоя от водещите партии. 

Това разпределение на силите личи и от нагласите за подкрепа на основните политически субекти при едни евентуални извънредни парламентарни избори.