Напредъкът на България в съдебната реформа и в борбата с корупцията и организираната престъпност е бавен - това е основното заключение на Европейската комисия в доклада за страната ни по механизма за сътрудничество и проверка

Все пак според тях документът е по-малко критичен от очакваното. Посочени са същите две слабости, които фигурираха и в евродоклада от 2014 г. – 

бягствата на осъдени и несъвършената система за случайно разпределение на делата в съда

Положителни са оценките за главния прокурор Сотир Цацаров и в трите глави от доклада – по съдебната реформа, корупцията и организираната престъпност, информира "Труд", като се позовава на източници от Брюксел. 

Но не са такива за Висшия съдебен съвет ( ВСС), за изпълнителната власт в лицето на Министерството на правосъдието и за законодателите. Към тях са насочени главните очаквания на ЕК за конкретни мерки, които да доведат до бъдещ напредък.

Евроекспертите отбелязват, че 

"обвинението е постигнало увеличение на броя и бързина на процедурите по корупционни дела и дела срещу организираната престъпност" 

Те сочат, че "основното забавяне е в съдебната фаза, където има случаи делата след дълго време да се връщат обратно на прокуратурата", което се тълкува от общественото мнение като отказ от правосъдие от страна на съдиите.

Виж още: 96% от българите: Корупцията е най-сериозният ни проблем