Но само където има въведен специален знак

И цивилни полицейски коли ще могат в движение да снимат нарушителите на пътя. Това обяви експертът по пътна безопасност и бивш шеф на КАТ Алекси Стратиев в интервю за "Дарик".

Нов знак на пътя - Внимание! Камери!

"Този нов за България способ за контрол на скоростта е разписан в наредба за използването на мобилните камери, които КАТ отново въвежда в употреба. Необозначените автомобили се използват ефективно в редица европейски държави. Там обаче вместо електронен фиш по пощата, полицията спира шофьора непосредствено след самото нарушение, за да му се състави акт", обясни Стратиев и допълни, че проектонаредбата на МВР е необходима, но се нуждае от някои поправки, заяви още той.

Повторното включване на камерите на пътя вече ще е регламентирано със специален пътен знак - Е 24. Стационарните и мобилните камери регистрират шофьорските грешки на пътя, но на специално обозначени места. Това регламентиране на контрола се наложи след тълкувателното решение на ВАС, което на практика блокира видеозаснемането за повече от 12 месеца.

Виж още: Окончателно: Мобилните камери се връщат на пътя

Цивилен или униформен автомобил - никъде не е казано

Като контрапункт обаче идва новото предложение на КАТ, според което мобилните камери ще могат да снимат нарушителите и от движещи се цивилни коли.

"Цивилен или униформен автомобил - никъде в законодателството не е регламентирано да бъде такъв или инакъв, следователно няма пречка да бъде автомобил, който няма отличителни знаци на полицията и да се контролира скоростта с него - било стационарно, било в движение", заяви той.

Според него новото въведение ще допринесе за контрола по пътищата, но от правна гледна точка ще бъде трудно да се издават електронни фишове при установяване на нарушение в движение:

"Може би разликата е тази, че в европейските страни такъв нарушител се спира, показва му се видеоматериалът и му се съставя съответният документ, от който произтича наказанието. Мисля, че ще бъде трудно да се издават електронни фишове при установяване на такова нарушение в движение", каза той.

Нужен ли е новият подход

Алекси Стратиев обясни още, че новият метод за видеоконтрол ще струва много по-скъпо на МВР. И въпреки че мобилното заснемане в движение също ще се случва единствено в периметъра на действие на новия знак Е 24, според експерта той е ненужен:

"Няма контролен орган в България, който предварително да уведомява, че ще извършва контрол на еди кое си място, т.е. примерно както се проверява за тютюнопушенето по заведенията, би било добре, защото аз си признавам, че съм пушач, да ни уведомяват предварително, че на следващия ден между 18.00 и 20.00 ч. ще контролират това заведение дали се пуши в него, за да може в останалото време да се пуши свободно. Същото е и със скоростта", допълни той.

Източник: "Дарик"