Българският темп на усвояване на еврофондовете е около 83%, което все още е под средното равнище за ЕС

Проекти за 1 млрд. евро все още не са изплатени на България от Брюксел по програмите от изтичащия финансов период до края на годината. Това каза в интервю за БНР еврокомисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу. 

Забавени плащания

Тя обясни, че парите няма да се загубят, защото част от финансирането на големите инфраструктурни проекти като магистралите ще бъде прехвърлено от бюджета на новата финансова рамка за 2014-2020 година. Българският темп на усвояване на еврофондовете е около 83%, което все още е под средното равнище за ЕС, каза още Крецу.

"Твърде рано e да се направи оценка. Ние приемаме документи за направени разходи по проекти до 31-ви декември. Мога да ви кажа, че за финансовия период 2007-2013 г. все още 1 милиард евро остават да бъдат предявени като плащане. Както казах, срокът е до края на тази година, но искане за възстановяване на средства могат да се подават до Комисията и през 2016 г., обясни Крецу.

Тя обясни, че комисията си е позволила подобна "гъвкавост" за страните, "които не успяват да усвоят всички фондове".

"Българските власти предложиха списък с програмите, които не могат да бъдат приключени през декември и те ще получат пари от новия бюджетен период 2014-2020. Става дума за големи инфраструктурни проекти като магистрали. Ако това не беше направено, не само, че проектите щяха да останат недовършени, но големи суми пари трябваше да се върнат по сметките на Еврокомисията", заяви Корина Крецу.

Може да не усвоим всички пари от еврофондовете

Виж още: 2000 лв. глоба за чиновници, които бавят европроекти

По нейни думи страната ни е една от страните, които все още рискуват да не усвоят парите от изтичащия бюджетен период на ЕС. Според нея е твърде късно и за нова отсрочка по договарянето на средствата. 

Еврокомисарят подчерта, че е много притеснена за осемте страни, които търсят помощ от Брюксел за ускорено усвояване на оставащите еврофондове, защото на моменти при тях се вижда прибързаност с цел да се повиши процентът на изразходваните средства. 

Тя обаче увери, че бързината при харчене на парите няма да е за сметка на качеството на финансираните проекти.

Източник: БНР