Порутените величествени сгради си имат своето очарование

Фасадата се олющва, огромните зали се пълнят с насекоми и прах, а елегантната архитектура се разпада под влиянието на атмосферните условия. И все пак тези сгради са странно привлекателни. Сайтът Woman.bg избра седемте най-ефектни изоставени замъка в света.

1. Подгорецкият замък, Украйна

Замъкът е построен между 1635 и 1640 г. и някога е имал разкошен интериор. По време на Първата световна война обаче войниците унищожават цялото великолепие на вътрешността. Малко преди това замъкът става собственост на Роман Сангушко, който изнася част от ценните мебели и ги закарва в Бразилия през 1936 г.. След Втората световна война СССР използва замъка като санаториум за болни от туберкулоза, но през 1956 г. в старинното здание избухва пожар, който гори три седмици. Това унищожава напълно някогашната красота на интериора. Започнат е проект по реставрация на замъка, но засега не се наблюдават значителни подобрения.

2. Замъкът Миранда, Сел, Белгия

Замъкът Миранда е построен през 1866 г. от английски архитект за семейството Ледекерке-Бофот. Семейството живее там до Втората световна война, след което сградата е отнета и предоставена на Белгийските железопътни линии. Замъкът остава празен от 1991 г. насам, причина за това до голяма степен е нежеланието на собствениците му да го дарят на общината.

3. Халсиън Хол, Милбрук, САЩ

При построяването си през 1890 г. Халсиън Хол е замислен като разкошен хотел. Още през 1901 г. обаче бива закрит. Сградата в щата Ню Йорк получава втори живот, когато след няколко години в нея се установява девическото училище „Бенет“. Замъкът за известно време става дом на студентките от богати семейства. Общото образование обаче се популяризира и учебното учреждение банкрутира през 1978 г.. Оттогава насам замъкът е безлюден.

4. Лилесдънското имение, Великобритания

Имението е построено между 1853 и 1855 г. от банкер на име Едуард Лойд. След Първата световна война къщата бива продадена и се превръща в обществено девическо училище. То е закрито през 1999 г. и оттогава насам сградата не се използва.

5. Замъкът Банерман, САЩ

Шотландският имигрант Франсис Банерман си купува остров през 1900 г. и си построява на него замък. Сградата служи за съхранение на боеприпаси, с каквито търгува Банерман. Две години след смъртта на бизнесмена през 1918 г. 200 това снаряди и барут се взривяват, унищожавайки голяма част от замъка. През 1969 г. при пожар изгарят част от подовете и покривът. От 1950 г. насам островът се смята за необитаем, тъй като обслужващият го ферибот потъва по време на буря. През 2009 г. рухват и последните останки от сградата.

6. Имението в Муромцево, Русия

Архитектът П. С. Борцов създава през ХІХ в. много замъци във френски стил. Имението в Муромцево обаче е най-впечатляващият му проект.

7. Дворецът на принц Саид Халим, Кайро, Египет

Тази резиденция е проектирана от Антонио Лациас през 1899 г. По-късно бива превърната в едно от най-добрите мъжки училища в страната – „Ал Насирия“. Не се ползва от 2004 г. насам.