Именици на този ден са всички с името Петър, Петя, Петрана, Пепа, Павел, Павлин, Павлина, Поля, Панайот, Камен, Кремена

Църквата чества на 29 юни паметта на двамата Христови апостоли Петър и Павел - ревностни разпространители на християнството, изтърпeли много страдания и гонения и наречени "първовърховни престолници и вселенски учители".

Петър, беден рибар от град Витсаида край Генисаретското езеро, е един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи. Въпреки това, когато Иисус бил заловен, в двора на еврейския първосвещеник, обхванат от малодушие, Петър три пъти се отрекъл от Христа.

Когато пропял петелът, той си спомнил предсказанието на Спасителя: "Казвам ти, Петре, не ще пропее днес петел, преди ти три пъти да се отречеш, че Ме познаваш" (Лука 22:31-34) и горко се разкаял.

Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните. На път за Дамаск той е ослепен от видение на Господа. Завеждат го обратно в града, където след три дни е изцерен по чудо. От яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение.

През 67 г. заедно със сподвижника му Петър са разпнати на кръст от император Нерон в Рим.

Според традициите в някои райони на страната Павловден се празнува отделно на 30 юни и се нарича Пальовден (от глагола "паля"). В народния календар Петровден се предшества от Петровите заговезни, които започват с първата седмица след Петдесетница. В този ден завършва постът и се отговява с младо петровско пиле.

Празникът съвпада с времето на жътвата и на него се работи, обикновено през първата половина на деня. В някои райони на Петровден се правят сборове. Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки - петровки. В много селища на този ден се колят курбани за светиите и се слага обща трапеза с песни и хора.

Традиционно е на този ден да се заколи жертвено животно в чест на светците, обикновено петел. Жертвоприношението му се свързва със запалването на огъня и съответно с омилостивяването на силите, които изгарят природата. Така свързаният с живота и смъртта петел символизира плодородието и продуктивността, заради което често става жертва и в сватбените обреди с цел да се осигури плодовитостта на брака. В Новия завет петелът става знак за разкаянието на Петър.

Според народните вярвания свети Петър е ключар на райските порти и главния съдник на човешките грехове, който определя коя душа е праведна и достойна да влезе в рая.

Имен ден празнуват всички с името Петър, Петя, Петрана, Пепа, Павел, Павлин, Павлина, Поля, Панайот, Камен, Кремена.

Източник: Bulevard.bg