На този ден се отбелязва приемането Хартата за правата на човека, която обявява всички хора за равни по права и свободи по рождение

Днес отбелязваме, приетата на 10 декември 1948 г. Всеобщата декларация за правата на човека. Две години по-късно тази дата се превръща и в Международен ден за правата на човека. Самата декларация е преведена на 375 езика и диалекта, което я превръща в най-превеждания документ в света.

Тя и до днес се възприема като неформална конституция, гарантираща правата на човека. Тя признава човешките права и свободи като дадени по рождение, осигурява равноправие и гарантира защита от насилие, лошо отношение и наказания, които засягат човешкото достойнство.

Документът посочва принципите, които и до днес имат огромно влияние по света - принципите на човешкото достойнство, свободата, равенството и братството. Общите усилия на международната общност за гарантиране правата на човека продължават и днес. 

Виж още: Страни с уникални проблеми с правата на човека

ООН е приела шест договора за основните човешки права: Международен договор за гражданските и политическите права; Международен договор за икономическите, социалните и културните права; Договор срещу насилието; Договор за превенция на расовата дискриминация; Договор за превенция на дискриминацията на жените; Договор за правата на децата. На този ден се отбелязва приемането от страна на Общото събрание на ООН на Хартата за правата на човека, която обявява всички хора за равни по права и свободи по рождение.

Въпросът за човешките права заема важно място в дневния ред на всички страни. Техните правителства се ангажират да не позволяват основните човешки права да бъдат пренебрегвани и нарушавани. Но правителствата сами не могат да се справят с тази задача. Нужно е съдействие от всички институции, както и от цялото общество. В тази връзка е особено важно всички хора и обществото като цяло да осъзнаят, че са отговорни за гарантирането и прилагането на човешките права.

Виж още: 2015 г., а у нас все още смятат човешките права за глупост

Хартата за правата на човека

Приетата на 10 декември 1948 г. Харта за правата на човека се състои от увод и 30 члена. В членове от 1 до 21 са описани класическите основни човешки права, а от 22 до 27 - социално-икономическите и културните права. Според Хартата всички хора са с равни права по рождение и са еднакво свободни. В тази връзка не може да има дискриминация по признаците пол, раса, цвят, религия, език, възраст, характер, мислене, национална или общностна принадлежност, материално положение.

В днешно време, с развитието на концепцията за човешките права, сме свидетели на тяхното групиране. 

Първият кръг права включва сигурност на живота и собствеността, свобода на религиозните и етичните възгледи, свобода на мисълта и възгледите, политически права. 

Вторият кръг права включва правото на труд, на справедливо и равнопоставено заплащане, зачитане на честта и достойнството, социални права. 

Третият кръг права включва правото на живот в чиста среда с оглед на технологичното развитие, правото на защита на тайната на личния живот с оглед на достъпността на данните в интернет, свобода в областта на изкуството и науката, потребителски права, право на защита от постиженията в областта на медицината и биологията. Концепцията за тези права постоянно се развива.